Z pewnością każdy, kto choć trochę interesuje się komputerami i środowiskiem internetowym mniej więcej wie, co to takiego jest adres IP. Adres IP to jakby identyfikator danego urządzenia w sieci, widoczny dla innych. Oczywiście, te adresy dzielą się na wewnętrzne i zewnętrzne, ale generalnie zasada jest taka, że w sieci nie może być jednocześnie dwóch urządzeń z takim samym adresem IP, gdyż pakiet danych w takim wypadku nie wiedziałby, pod który adres się udać. Typowy adres IP ma więc formę czterech liczb w przedziale od 0 do 256, przedzielonych kropkami.

Generalnie rzecz biorąc, to można także powiedzieć, że adresy IP dzielą się na stałe i zmienne. Stałe to takie, które są przyporządkowane do danego komputera i łącza internetowego w sposób niezmienny (na przykład różnego typu sieci osiedlowe i szeroko pojęte stałe łącza), a zmienne adresy IP zazwyczaj stosowane są tam, gdzie komputer z Internetem łączy się za pomocą modemu lub zbliżonego urządzenia. Bardzo popularnym przykładem zmiennego adresu IP są adresy przydzielane przez Neostradę od Orange. Sprawia to, że za każdym rozłączeniem i ponownym połączeniem z siecią mamy inny adres IP. Nawet jeżeli nie robimy tego ręcznie, to takie przełączenie następuje samoistnie raz na dobę.

Niezależnie jednak od tego, czy mamy adres stały czy też zmienny, to jego lokalizacja ściśle wskazuje na Polskę, a w pewnych przypadkach nawet dokładniej, na konkretne miasto. Są jednak takie przypadki, gdy z różnych powodów chcemy w internecie ukryć swoją prawdziwą lokalizację. Niekoniecznie musi chodzić o posiadanie jakichś złych zamiarów, robienie czegoś nielegalnego, czy też włamania hakerskie.

Bardzo popularnym powodem, dla którego użytkownicy internetu chcą czasowo zmienić sobie adres IP na adres IP innego kraju jest sytuacja, gdy dana usługa internetowa jest dostępna jedynie dla obywateli danego kraju. Mowa tu na przykład o czymś takim, że dany serwis streamingu treści wideo, albo dana gra online jest zamknięta dla obywateli Polski. W takim wypadku musimy oszukać system, że jesteśmy z innego kraju. Nie każdy jednak wie jak zmienić adres IP komputera albo jak zmienić adres IP telefonu, jeżeli tej usługi chcemy korzystać ze smartfona. Okazuje się jednak, że jest to stosunkowo proste i wystarczy użyć VPN do zaminy IP na https://topvpn.pl/zmiana-ip/.

VPN to coś w rodzaju wirtualnej sieci komputerowej, gdzie pakiety danych są kierowane najpierw do tej sieci, a dopiero z tej sieci bezpośrednio do nas. Usługa, o której mowa, myśli więc, że my jesteśmy zlokalizowani w tym kraju, w którym działa wspomniana sieć VPN, a nie w Polsce.

[Głosów:5    Średnia:3.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here