To, że na konferencji pojawiają się prezentacje i materiały, do których wyświetlenia potrzebny jest projektor czy ekran wydaje się oczywiste. Mniej oczywiste są kryteria, jakimi warto kierować się, wybierając ekran na konferencję.

LED, czyli light-emitting diode to nic innego jak dioda elektroluminescencyjna zaliczana do półprzewodników. Jej działanie opiera się na zjawisku rekombinacji nośników ładunku. To skomplikowane działania prowadzi do tego, że chip półprzewodnikowy przetwarza prąd w światło. Światło oparte na elektroluminescencji to czwarta generacja światła, wcześniej były lampy wyładowcze, jeszcze wcześniej żarowe, a pierwszą generacją światła jest po prostu ogień. Jakość diod przekłada się w sposób bezpośredni na to, jaką jakość obrazu uzyskujemy. Producenci, których ekrany pracują na diodach z Chin, nie są w stanie zapewnić tak długiej żywotności, jak w przypadku diod produkowanych w USA, Japonii czy na Tajwanie. Te pierwsze po prostu szybciej doprowadzą do powstania przebarwień na ekranie. 

Miejsce spotkania 

Od tego, gdzie ma się odbyć konferencja, zależeć będzie nie tylko wielkość ekranu, ale również jego jasność. Niezakłócony dostęp do internetu oznacza, że ekranem będzie można zarządzać zdalnie, a to w wielu przypadkach może być dla konferencji element konieczny.

Liczba kolorów 

Maksymalne liczby kolorów, jakie gwarantuje producent, to czasem kilkanaście lub kilkadziesiąt milionów. To jednak nie powinno wpływać na naszą decyzję o wyborze ekranu. Znaczna część tych kolorów jest tylko marketingowym chwytem, które nie zmienia faktu, że oko ludzkie nie wyłapuje nawet miliona odcieni. 

Konferencja w środku czy na zewnątrz

Typ oświetlenia, jaki będzie towarzyszył pracy ekranu, ma ogromne znaczenie, jeśli idzie o wybór. Inaczej praca ekranu wygląda podczas słonecznego dnia, a inaczej w przysłoniętej przestrzeni sali konferencyjnej. Jeśli ekran jest dedykowany do zastosowań wewnętrznych, niestety nie sprawdzi się na zewnątrz. 

Można jednak wybrać takie rozwiązanie jak ekran uniwersalny o jasności między 1500 cd/mkw do 7000 cd/mkw – takie parametry zupełnie wystarczą, by można było wyświetlać wyraźnie filmy czy animacje – zarówno w zaciemnionej sali, jak i na świeżym powietrzu podczas słonecznego dnia. Do zastosowań zewnętrznych oczywiście przyda się też właściwa klasa IP, tak by ekran był pyłoszczelny i wodoszczelny, a przynajmniej chroniony przed strugą wody laną na obudowę z dowolnej strony. W przypadku ekranów do zastosowania wewnętrznego ochrona przeciw wodzie nie ma większego znaczenia.

Inne ważne czynniki wyboru ekranu LED

To, na co będzie trzeba zwrócić szczególną uwagę przy wyborze ekranu LED to jego wielkość i zakres pola widzenia. Nawet największy ekran nie przyda się w sytuacji, w której rozmieszczenie miejsc na sali, nie pozwoli widzom pierwszych rzędów na obserwowanie tego, co dzieje się na ekranie. Rozsądny zakres pola widzenia w płaszczyźnie horyzontalnej to 160, a w płaszczyźnie wertykalnej – 120 stopni. Takie parametry sprawiają, że nie będzie problemu z obserwowaniem ekranu nawet z rzędów umieszczonych najbliżej i osób, które siedzieć będą na brzegach.

Nie bez znaczenia, jeśli ekran ma w trakcie konferencji zmieniać miejsce, jest to, czy można go szybko montować i demontować. Jeśli nie mamy do czynienia ze zmieniającymi się w trakcie konferencji warunkami (zmiana liczby osób, ustawienia krzeseł i stołów) najlepiej wybrać ekran o najlepszej odległości patrzenia między 5 a 30 metrów, dla zastosowań zewnętrznych odległość powinna być oczywiście większa (do 100 m). 

– Ekran LED na konferencje czy inne wydarzenie można oczywiście wypożyczyć. Miejscem, które oferuje nie tylko wypożyczenie sprzętu, ale również fachową pomoc jest MEON. Na stronie tej firmy w zakładce meon.pl/multimedia/ekrany-led/ znajdziemy kilka cennych porad na temat doboru ekranów, ale jeśli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, można zadzwonić i je rozwiać – mówi właściciel firmy Łukasz Domaradzki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here