Kim są dystrybutorzy, a kim sprzedawcy energii elektrycznej w Polsce? Dlaczego tych pierwszych jest znacznie więcej? Czy zmiana sprzedawcy prądu oznacza zmianę instalacji elektrycznej w domu? W kilku prostych słowach wyjaśniamy rynek energetyczny w Polsce i obalamy mity.

Zamieszanie może wynikać z faktu, że jeszcze na początku lat dwutysięcznych role dystrybutora i dostawcy energii elektrycznej rzeczywiście były tożsame. Dostawca był nam narzucony z góry. Zmianę wprowadzono w 2007 roku, uwalniając rynek sprzedaży energii. Aktualnie przez dystrybutora rozumiemy podmiot, do którego należy cała infrastruktura energetyczna, czyli elektrownie i linie wysokiego napięcia, odpowiadające za przesyłanie energii w danym regionie. Sprzedawca energii to przedsiębiorstwo, które pobiera prąd od dystrybutora i pośredniczy w transakcji między nim a klientem końcowym – właścicielem firmy lub gospodarstwa domowego.

Polscy sprzedawcy prądu

W zależności od regionu kraju, w którym się znajdujemy, za sprzedaż prądu odpowiada najczęściej od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu podmiotów. Wśród największych sprzedawców prądu są oczywiście również spółki powiązane bezpośrednio z dystrybutorami, jak Enea. Takie firmy często oferują najbardziej atrakcyjne ceny prądu i pakiety usługowe dla przedsiębiorców i klientów indywidualnych.

Czy mogę zmienić dostawcę prądu?

To, od kogo pochodzi energia elektryczna zasilająca nasze urządzenia, zależy od tego, do kogo należy infrastruktura energetyczna w danym regionie. Mamy jednak pełną swobodę wyboru w kwestii tego, od kogo kupujemy prąd, a co za tym idzie, z kim kontaktujemy się w sprawie awarii, dogadujemy ofertę i tak dalej. Zmiana sprzedawcy prądu to prosty proces formalny, który nie wiąże się z żadną ingerencją w już posiadaną przez nas instalację elektryczną. Nie wymaga nawet zmiany licznika. O same formalności też nie musimy się martwić, w większości przypadków załatwia je bowiem za nas nowy sprzedawca. Tak jest na przykład w ofercie Enei, do której przejścia dokonać można w kilku prostych krokach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here