Informatyka to jeden z najczęściej wybieranych kierunków wśród polskich studentów. Wiąże się on między innymi z szeroką perspektywą zatrudnienia w zawodzie, co stanowi atrakcyjną zachętę. Myślisz nad podjęciem nauki na kierunku informatycznym? Zastanawiasz się czy studiowanie informatyki jest dla Ciebie? A może chcesz po prostu poznać korzyści płynące z ukończenia tego kierunku na uczelni wyższej?

Czego można nauczyć się na studiach informatycznych?

Program studiów na kierunku Informatyka może być różny, w zależności od uczelni, na której chcemy studiować. My w tym artykule, pod lupę wzięliśmy kierunek Informatyka w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie: http://www.wseiz.pl/pl/studia/wydzial-zarzadzania/informatyka. Nauka na tym kierunku trwa 3,5 roku i kończy się uzyskaniem tytułu Inżyniera. Odbywa się w dwóch trybach: stacjonarnym i zaocznym.

Uczelnia przygotowała dla studentów dwie specjalności. Pierwsza z nich to Programowanie Aplikacji. Wśród kluczowych kompetencji absolwenta tego kierunku można wyróżnić umiejętność wykorzystywania wzorców projektowych, platform budowania aplikacji oraz programowania w językach takich jak Java, Python, C++, C# i innych. Student na tej specjalności, nauczy się programować aplikacje biznesowe i mobilne, gry, a także roboty. Zdobędzie także wiedzę między innymi z zakresu prawa gospodarczego, ekonomii, fizyki, matematyki, logiki, systemów operacyjnych, baz danych i sieci komputerowych. Student na specjalności Programowanie Aplikacji ma do dyspozycji także przedmioty swobodnego wyboru takie jak np. grafika komputerowa lub metody numeryczne, podstawy sztucznej inteligencji lub architektura sieci globalnej czy statystyka lub badania operacyjne.

Drugą specjalnością jest Grafika Komputerowa, która kładzie nacisk głównie na znajomość narzędzi projektowania graficznego oraz narzędzi wykorzystywanych w zakresie sztuki nowych mediów, a także na pogłębianie umiejętności wykorzystywania platform służących do budowania stron internetowych oraz graficznych interfejsów dla użytkownika. Przedmioty specjalistyczne w przypadku Grafiki Komputerowej to programowanie stron internetowych, programowanie graficznych interfejsów użytkownika, projektowanie graficzne i sztuka nowych mediów. Student na tej specjalności, podobnie jak w przypadku pierwszej z nich, zdobędzie też podstawową wiedzę z przedmiotów ogólnych i kierunkowych takich jak np. architektura komputerów, mikroekonomia, bezpieczeństwo systemów i sieci czy programowanie zdarzeniowe.

Dlaczego warto studiować Informatykę?

Absolwenci kierunku Informatyka nie muszą martwić się o zdobycie pracy w zawodzie. Na rynku istnieje obecnie ogromne zapotrzebowanie na wykwalifikowanych, wykształconych specjalistów w branży IT. Informatyk po ukończeniu studiów może znaleźć pracę między innymi w firmach, zajmujących się programowaniem aplikacji, w agencjach reklamowych, studiach graficznych, wydawnictwach oraz w innych firmach wykorzystujących rozwiązania z zakresu IT. Praca w branży nowych technologii to także szansa na bardzo wysokie zarobki, rozwój osobisty i realizację ciekawych, innowacyjnych projektów wśród równie ciekawych ludzi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here