W dzisiejszych czasach nie wystarczy sama obecność w sieci – o wiele ważniejsza jest widoczność online i możliwość dotarcia do potencjalnych klientów. Jak to zrobić? Konieczne jest zdobycie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania. Możesz zrobić to na dwa sposoby – zainwestować w płatne reklamy Google Ads lub skupić się na pozycjonowaniu, którego nieodłącznym elementem jest SEO. W tym artykule omawiamy najważniejsze kwestie dotyczące zwiększenia widoczności w sieci, na których skorzysta Twój biznes.

SEO a pozycjonowanie – to nie to samo!

Dla wielu osób spoza branży SEO i pozycjonowanie to pojęcia, które można stosować zamiennie. Nie do końca, jednak mają ze sobą wiele wspólnego. Przede wszystkim search engine optimization, czyli optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych, jest nieodłącznym elementem pozycjonowania. SEO skupia się na zmianach w strukturze witryny, które pomogą jej w osiągnięciu wysokiej pozycji w rankingu wyszukiwania na konkretną frazę. Działania te obejmują przede wszystkim audyt, dobór słów kluczowych, optymalizację treści i kodu strony, a także link building, czyli linkowanie zewnętrzne i wewnętrzne.

Z kolei pozycjonowanie jest szerszym pojęciem. Zgodnie z definicją jest to złożony proces, który ma wpłynąć pozytywnie na widoczność strony internetowej. To działania długotrwałe, bardzo często wymagające specjalistycznej wiedzy i narzędzi. Zaliczamy do nich wcześniej wspomniane SEO, zadbanie o wrażenia użytkownika, czyli UX, oraz inne działania on-site i off-site.

Dlaczego warto zainwestować w działania SEO?

Jak wspomnieliśmy już na samym początku – SEO i pozycjonowanie to najlepszy sposób na poprawę widoczności w sieci poprzez uzyskiwanie wyższych pozycji w wynikach Google na wybrane frazy. To z kolei automatycznie przekłada się na zwiększenie konwersji, czyli na przykład na wzrost pomyślnie zakończonych transakcji w Twoim sklepie internetowym czy zapisów do newslettera. Od tego już krótka droga do nieustannie rosnącej liczby klientów, dzięki którym zwiększy się również Twój dochód.

Audyt SEO to podstawa

Podstawą SEO jest przeprowadzenie audytu, podczas którego sprawdza się, jak strona internetowa radzi sobie w wyszukiwarce, biorąc pod uwagę ponad 200 różnych czynników. Na podstawie analizy można określić, które z procesów wymagają poprawy i pomogą podwyższyć pozycję witryny w rankingu Google. Specjalista skontroluje jakość treści, słowa kluczowe, szybkość ładowania, a nawet dopasowanie strony do urządzeń mobilnych. Co istotne, nie musisz nawet za to płacić, dlatego daj się znaleźć w sieci i zamów darmowy audyt strony.

Warto pamiętać, że audyt nie jest jednorazową czynnością. Choć jest on obowiązkowy na samym początku działań SEO, to zaleca się powtarzanie go w przyszłości. Dokładna analiza może okazać się pomocna w sytuacji, gdy zauważysz nagły spadek lub całkowite zatrzymanie ruchu na stronie. Podobnie jest w przypadku konwersji – jeśli zacznie się zmniejszać, to znak, że czas przeprowadzić ponownie audyt SEO. Analizę rekomenduje się wykonywać również po każdej przebudowie witryny, aby mieć pewność, że wprowadzone zmiany nie wpłyną negatywnie na pozycję w wyszukiwarce.

SEO – z agencją, freelancerem, a może samodzielnie?

Już teraz warto podkreślić, że jeśli nie masz żadnego doświadczenia w SEO, to nie próbuj robić tego samodzielnie. Choć w internecie znajdziesz setki poradników, to specjaliści w branży przez lata zdobywali wiedzę, którą muszą nieustannie poszerzać. W końcu Google wprowadza zmiany algorytmu, a co za tym idzie – zmieniają się czynniki wpływające na pozycję witryny w wyszukiwarce. Jeżeli działaniami SEO zajmuje się ktoś bez doświadczenia, to mogą one przynieść więcej szkody niż pożytku i sprawić, że witryna całkowicie zniknie z Google.

O wiele lepszym wyborem jest współpraca z agencją, która zapewnia kompleksowe wsparcie i zatrudnia specjalistów z branży, i to nie tylko pozycjonerów. Firma zaproponuje Ci najkorzystniejsze rozwiązania dla Twojego biznesu, pomoże w rozbudowie witryny oraz zapewni profesjonalną obsługę, regularnie dostarczając raporty z prowadzonych działań. Najlepiej wybrać agencję, która cieszy się zaufaniem klientów i jest rozpoznawalna na rynku, taką jak Grupa iCEA, o której najnowszej współpracy przeczytasz tutaj: Grupa iCEA partnerem Lech Poznań.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here