Z roku na rok zakładanych jest coraz więcej sklepów internetowych, które oferują klientom różnorodne produkty – od ubrań, przez biżuterię, aż po artykuły spożywcze. Każdy przedsiębiorca, czyli także właściciel sklepu internetowego, zobowiązany jest prowadzić księgowość. O czym należy pamiętać w kontekście księgowości e-commerce? Jak właściwie prowadzić księgowość e-commerce?

System kompatybilny z magazynem

Księgowość e-commerce skupia się przede wszystkim na wystawianiu dokumentów sprzedażowych oraz ewidencjonowaniu dokumentów zakupowych. Z drugiej jednak strony bardzo istotne jest kontrolowanie stanów magazynowych, dlatego też program do prowadzenia księgowości e-commerce powinien być kompatybilny z programem magazynowym. Dzięki temu w prosty sposób można wystawić dokument PZ czy WZ, a także wystawić fakturę sprzedażową. Warto pamiętać, że kontrola stanów magazynowych jest ważna przez cały rok, a nie tylko w momencie przeprowadzania inwentaryzacji. W przeciwnym razie obowiązkiem właściciela będzie ustalenie, skąd wzięły się straty bądź nadwyżki towarów.

Obowiązki podatkowe w e-commerce

Każdy właściciel sklepu internetowego zobowiązany jest rozliczać się z podatku dochodowego, często również podatku VAT. W tym kontekście księgowość e-commerce nabiera wymiaru księgowości podatkowej, której głównym zadaniem jest wyliczanie zobowiązań podatkowych (na podstawie przedłożonej dokumentacji). Warto mieć na uwadze, że obowiązki podatkowe mogą nabrać zupełnie innego wymiaru, jeśli w grę wchodzi sprzedaż zagranicę. Mowa tutaj głównie o podatku VAT, dla celów którego konieczne jest ustalenie czy towar został wysłany na teren kraju unijnego, czy może doszło do eksportu towarów? W tym kontekście należy skupić się również na możliwości ewentualnego odzyskania podatku vat z zagranicy oraz konieczności ewentualnego zarejestrowania się do celów podatkowych w innym kraju.

Księgowy do zadań specjalnych

Wielu osobom wydaje się, że księgowość e-commerce nie jest trudna. Tymczasem w praktyce okazuje się, że nawet osoby pracujące w działach księgowości, które nie miały wcześniej do czynienia z e-commerce, mają problemy z prowadzeniem ewidencji w tego typu firmach. W związku z tym warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy specjalizują się w obsłudze księgowej sklepów internetowych. Dzięki temu wiemy, że powierzamy sprawy podatkowo-finansowe w dobre ręce, a sami możemy skupić się na tym, co dla nas najważniejsze, czyli na rozwijaniu swojego biznesu i czerpaniu coraz większych zysków.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here