Dlaczego Python jest idealny jako pierwszy język podczas nauki programowania? Jest prosty, łatwy do zapamiętania i pozwala na stworzenie funkcji już po napisaniu pierwszej linijki kodu. Funkcje i ich deklarowanie w Pythonie uważa się za podstawę, którą warto poznać na samym początku – dzięki temu kodowanie będzie przebiegać płynniej i pozostanie bez błędów.

Python jest skryptowym językiem programowania, w którym liczą się funkcje. Pierwsze kroki stawiane w akademii kodowania będą opierały się na pisaniu własnych funkcji, a następnie ich deklarowaniu. Dzięki temu praca programisty jest łatwa i szybka.

Czym są funkcje w Pythonie?

Funkcje w Pythonie są bardzo często wykorzystywane przez programistów na każdym poziomie doświadczenia. W prostych słowach funkcje są wydzielonym fragmentem kodu, który można wykorzystywać wielokrotnie w różnych miejscach programu. Dzięki funkcjom praca programisty jest sprawniejsza, ponieważ nie musi on ciągle kopiować tego samego fragmentu kodu – wystarczy, że w danym miejscu skorzystamy z funkcji, która jest znacznie krótsza. Pamiętajmy także, że im krótszy kod, tym czytelniejszy staje się dla innych programistów i czas znalezienia błędu oraz jego optymalizacji jest krótszy. Kolejną z zalet funkcji jest ich jednorazowa edycja. Jeśli chcemy zmienić działanie danej funkcji, wystarczy to zrobić w jednym miejscu.

Jak deklarować funkcje w Pythonie?

Funkcje i ich deklarowanie w Pythonie zaczynamy od słowa kluczowego “def”, po którym następuje nazwa funkcji, a w nawiasach podaje się parametry, oddzielając je od siebie przecinkiem. To, co odróżnia język programowania Python od innych, to brak konieczności określania, czy funkcja ma zwracać jakąkolwiek wartość. W Pythonie każda funkcja jakąś zwraca. Jeśli w kodzie wykorzystamy hasło “return” wraz z umieszczoną, konkretną wartością to funkcja ją zwróci. W przypadku braku określenia wartości za pomocą instrukcji “return” zostanie zwrócona wartość “none”, czyli pusta.

Funkcje w Pythonie wywołuje się za pośrednictwem jej nazwy w edytorze kodu (IDE). Podczas programowania warto znać nazwę funkcji i sprawdzić w kodzie źródłowym, jakie przyjmuje parametry wyjściowe i co zwraca, dzięki czemu zdecydujemy czy nadaje się ona do naszego programu.

Na stronie Pythona można znaleźć wiele funkcji wraz z ich dokumentacją. Po ich poznaniu nie musimy już ich samodzielnie pisać. Wystarczy podać nazwę funkcji z gotowej bazy danych i w nawiasach określić wartości parametrów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here