Jeżeli mamy do spłaty zbyt dużo zobowiązań, często ich obsługiwanie zaczyna być bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Co można zrobić w takiej sytuacji, aby sobie pomóc?

  1. Kredyt konsolidacyjny – co to jest?
  2. Zalety i wady kredytu konsolidacyjnego
  3. Kiedy warto zdecydować się na kredyt konsolidacyjny?
  4. Jak radzić sobie z nadmiernym zadłużeniem?

Kredyt konsolidacyjny – co to jest?

Pożyczanie pieniędzy nie jest niczym nadzwyczajnym we współczesnym świecie i wiele osób robiło to co najmniej raz w życiu, najczęściej w postaci kredytu na mieszkanie czy dom. Jednak czasem zdarza się, że suma zadłużenia zaczyna przewyższać nasze realne możliwości spłaty, przez co mamy coraz większy problem z obsługą wszystkich zobowiązań. W takiej sytuacji z pomocą może przyjść kredyt konsolidacyjny online – specyficzne narzędzie, którego zadaniem jest połączenie wszystkich dotychczasowych pożyczek w jedną, najczęściej taką z niższą ratą.

Zalety i wady kredytu konsolidacyjnego

Kredyt konsolidacyjny to bardzo specyficzny produkt finansowy, którego należy odpowiednio używać. Jego niewątpliwą zaletą jest możliwość obniżenia sobie raty, jaką mamy miesięcznie do zapłacenia, a także zamiana wielu pomniejszych zobowiązań na jedno. Takie działanie umożliwia łatwiejsze zarządzanie pozostałymi do spłaty pożyczkami oraz pozwala udźwignąć pozornie niespłacalny dług.

Minusem kredytu konsolidacyjnego jest oprocentowanie. Ponieważ nasza rata zostaje obniżona, logicznym jest że zadłużenie zostaje rozciągnięte w czasie – tak, aby umożliwić niższy miesięczny koszt. Z tego powodu jednak w ostatecznym rozrachunku zapłacimy za pożyczki więcej niż pierwotnie zakładaliśmy. Jest to jednak zawsze lepsza opcja, niż nie spłacanie ich w ogóle.

Kiedy warto zdecydować się na kredyt konsolidacyjny?

Konsolidacja zalegających zobowiązań jest dobra dla osób, które mają problem z zapłatą wielu różnych rat w miesiącu oraz dla osób borykających się z problemami finansowymi. W wielu przypadkach obniżenie miesięcznej raty jest w istocie błogosławieństwem i umożliwia zadłużonemu wyjść na prostą, choć w nieco dłuższej perspektywie. Bardzo ważną rolę w tym procesie stanowią też same warunki, na jakich bierzemy kredyt konsolidacyjny. Zanim zdecydujemy się na konkretną ofertę dobrze jest porównać ją względem innych dostępnych na rynku. Można to zrobić dzięki wielu rankingom i opracowaniom dostępnym między innymi na Direct Money, dzięki którym będziemy w stanie ocenić czy dany kredyt konsolidacyjny nam odpowiada i faktycznie jest korzystny.

Jak radzić sobie z nadmiernym zadłużeniem?

Problem popadania w długi jest wbrew pozorom bardzo powszechny, a także trudno jest się od niego uwolnić. Jeżeli chcemy zadbać o nasze finanse to pierwszym krokiem zawsze jest zapobieganie powstawaniu długów. Nie oznacza to, że nie wolno nam pożyczać pieniędzy pod żadnym względem – kredyty są jak najbardziej dla ludzi, jednak należy korzystać z nich z głową. Zanim zdecydujemy się wziąć nowy sprzęt na raty czy pojechać na urlop za pieniądze z banku naprawdę warto przemyśleć, czy nie możemy sami odłożyć na te rzeczy, kosztem odczekania dodatkowego miesiąca czy dwóch.

Gdy już posiadamy trudną sytuację finansową, najważniejszą rzeczą jest po prostu sama chęć uregulowania należności. Wierzyciele będą na nas zupełnie inaczej patrzeć w momencie, gdy będzie widać że nam zależy. Poza konsolidacją zobowiązań dobrym sposobem jest również radzenie sobie z nimi po kolei, od najmniej wymagających do najtrudniejszych – takie podejście umożliwia nam nie tylko wyjście z długu, ale również będzie dobrym powodem do nauki panowania nad swoimi finansami w przyszłości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here