Inwestycje na rynku walutowym to wielowymiarowa sztuka, która od każdego tradera wymaga nie tylko dyscypliny w zarządzaniu ryzykiem, znajomością zaawansowanych metod analizy technicznej, ale też odpowiedniego refleksu i umiejętności przewidywania reakcji pary walutowej na zdarzenia zarówno gospodarcze, społeczne, jak i cykliczne publikowanie wskaźników ekonomicznych. By odpowiednio przygotować się do każdego dnia handlowego, warto mieć przed sobą aktualny kalendarz ekonomiczny, który zapowiada, co z obszaru wydarzeń gospodarczych czeka nas danego dnia.

Czym jest kalendarz ekonomiczny?

     Kalendarz ekonomiczny to baza wszystkich najważniejszych i tych mniej ważnych wydarzeń biznesowych, które mogą mieć potencjalny wpływ na notowania cen walut oraz zwiększenie płynności finansowej danego rynku. Jak powszechnie wiadomo, podczas publikacji bardzo ważnych danych ekonomicznych, płynność na rynku znacznie wzrasta, co może prowadzić do dynamicznych spadków lub wzrostów kursu pary walutowej. Dlatego warto być zawsze na bieżąco i mieć świadomość tego, co może potencjalnie wydarzyć się w czasie ogłoszenia ważnego wskaźnika. W zależności od kalendarza, który wybierzemy, dane pojawiające się tam mogą być bardziej lub mniej szczegółowe. Jeżeli naszym obiektem zainteresowania są główne pary walutowe jak EUR/USD czy EUR/GBP, dane dotyczące wskaźnika produkcji przemysłowej w Indiach nie są nam potrzebne. Swój kalendarz ekonomiczny powinniśmy dostosować do par walutowych, na których handlujemy. Ważne jest jednak, byśmy znaleźli taki kalendarz, który pokazuje wydarzenia z uwzględnieniem naszej strefy czasowej. Przykład szczegółowego kalendarza ekonomicznego możemy sprawdzić tutaj. Wiele osób korzysta również ze źródeł zagranicznych, czego przykładem jest poniższy kalendarz ekonomiczny.

Dlaczego warto korzystać z kalendarza ekonomicznego?

     Z punktu widzenia tradera, który swoją analizę opiera głównie na czytaniu wykresu i analizie technicznej, kalendarz ekonomiczny może pomóc w ewentualnym wyjściu z pozycji. Wielu traderów nie lubi handlować w momencie publikacji ważnych danych ekonomicznych, gdyż ze względu na ogromną płynność kursu, wszelkie analizy techniczne mogą być delikatnie zakrzywione przez optymizm bądź pesymizm rynku po danej publikacji. Istotnym jest również, by przed publikacją móc przeanalizować, jakie potencjalne ruchy na danej parze walutowej będą mieć miejsce w przypadku złych oraz dobrych danych. Jeżeli nie jesteśmy biegli w handlowaniu na danych ekonomicznych, warto potrenować takie scenariusze w bezpiecznym środowisku na rachunku demonstracyjnym. Gdy już opanujemy odpowiednie reagowanie na publikacje danych ekonomicznych, możemy spróbować swoich sił, zakładając rachunek tradingowy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here