Nazywana „afrykańską księżniczką”, jest krajem zasługującym na większe zainteresowanie. Botswana to raj dla miłośników dzikiej przyrody, pięknych widoków oraz mocnych wrażeń. Co warto zobaczyć w tym kraju?

Botswana w pigułce: co warto wiedzieć o tym kraju przed rozpoczęciem podróży?

Botswana jest krajem niemal dwukrotnie większym od Polski, zatem poznanie wszystkich jego walorów wymaga sporej energii. W trakcie podróży większość osób koncentruje się na tych atrakcjach, dzięki którym Botswana na dobre zagościła w turystycznych katalogach. Ten kraj znany jest z diamentów (rocznie produkuje się tu około 30 milionów karatów tych cennych kamieni) oraz wspaniałej przyrody, godnie reprezentowanej przez ponad 900 gatunków zwierząt. Gdzie warto się wybrać podczas zwiedzania tego kraju?

Maun: najważniejszy ośrodek turystyczny Botswany

Maun to najważniejsza dla turystów miejscowość, jaką może się pochwalić Botswana. Z biurem podróży dotrzeć tu można bez problemów, a możliwości spędzania wolnego czasu w tym mieście jest sporo. Bliskość Delty Okawango, dostęp do własnego portu lotniczego oraz dobre zagospodarowanie to najważniejsze czynniki, dzięki którym miasto to stało się ważnym punktem w programie turystycznych wypraw dla wielu osób. Nie brak tu również tak ciekawych atrakcji, jak  farma krokodyli Okavango Swamps Crocodile Farm czy  rezerwat Maun Wildlife Educational Park. Miasto to samo w sobie zachwyca, może się też stać dobrym punktem wypadowym dla podróżników zainteresowanych Botswaną i jej najpiękniejszymi zakątkami.

Delta Okawango: największy skarb Botswany

Delta Okawango jest jednym z najpiękniejszych miejsc, którymi każdego podróżnika może zachwycić Botswana. Wycieczka po tej części kraju będzie wspaniałą przygodą oraz lekcją przyrody. Co można zobaczyć w jej trakcie? Wspaniałe zwierzęta: lwy, lamparty i bawoły, którym czujnie przypatrują się dość licznie występujące w tym miejscu krokodyle. Delta ta jest ważna nie tylko ze względu na bogaty świat zwierząt, ale i wodę. Warto pamiętać, że to właśnie tu skupia się 95 procent wszystkich wód powierzchniowych Botswany, a sama delta zajmuje powierzchnię 15000 km². To miejsce robi wrażenie i rozmiarami, i krajobrazem, warto mu zatem poświęcić swój czas.

Pustynia Kalahari – skarby „spragnionego lądu”

Z tętniącą życiem Deltą Okawango mocno kontrastuje Kalahari – pustynia, która zajmuje aż 70% powierzchni Botswany (pozostałe 30% wkracza na tereny Namibii oraz RPA). Choć życie w tej pustynnej kotlinie nie jest łatwe, na jej terenie zamieszkuje kilka plemion (m.in. Buszmeni). Nie brak tu również rezerwatów przyrody, w gronie których wyróżnia się Central Kalahari Game Reserve. Ciekawym miejscem jest też Transgraniczny Park Kgalagadi, który połączył ze sobą Botswanę oraz RPA. To wyjątkowe miejsce, idealne do obserwacji antylop, lwów oraz brązowych hien.

Park Narodowy Chobe – raj dla przyrodników

Park Narodowy Chobe jest trzecim pod względem wielkości, a jednocześnie najstarszym parkiem narodowym na terenie Botswany. Utworzony w 1967 roku, zachwyca ogromną ilością dzikich zwierząt, typowych dla afrykańskich obszarów. Można się tu spotkać ze słoniem oraz z hipopotamem, nie brak tu również bawołów i nosorożców. Lwy, gepardy oraz hieny to kolejne zwierzęta, z którym można się tutaj spotkać.Zachwyt mogą tu również wzbudzić bagna i sawanny, choć dla wielu osób park ten staje się przede wszystkim dobrym miejscem do obserwacji ptaków. Czaple, zimorodki, ibisy oraz wężówki afrykańskie – oto wybrane gatunki ptaków, które chętnie przebywają w tej części Botswany.

Tsodilo Hills: najsłynniejsze wzgórza Botswany

Te wyjątkowe wzgórza mają w sobie coś mistycznego, warto zatem i im poświęcić nieco więcej uwagi. Tsodilo Hills to wspaniałe widoki, które na długo zapiszą się w pamięci nawet tych najbardziej wymagających turystów. Dlaczego? Bo to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w tym kraju, które na początku XX wieku zostało wyróżnione wpisem na listę UNESCO. Na zaglądających tu turystów czeka unikalna kolekcja 4500 malowideł naskalnych, wykonanych przez Buszmenów.

Botswana, uznawana za jeden z najbezpieczniejszych krajów afrykańskich, cieszy się bardzo dużym powodzeniem wśród turystów. To kraj zachwycających widoków i pięknych zakątków, które na każdym miłośniku podróży mogą zrobić ogromne wrażenie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here