Kompleksowa i fachowa obsługa informatyczna stanowi obecnie podstawę bezpiecznego działania każdej firmy.

Zaawansowane oprogramowanie biznesowe, prowadzenie sprzedaży przez internet, nawiązywanie kontaktów biznesowych czy realizacja czynności reklamowych – internet i komputery dają firmom szerokie możliwości. Żeby jednak działalność bazująca na IT była efektywna, konieczna jest odpowiednia obsługa informatyczna. Obecnie firmy najczęściej zlecają ją zewnętrznym specjalistom.

Na czym dokładnie polega obsługa informatyczna firm? Jakie usługi obejmuje? Jakie są najważniejsze korzyści wynikające z korzystania z takiej obsługi?

Czym jest obsługa informatyczna dla firm?

Oferowana firmom obsługa informatyczna to szeroka gama czynności, które zaliczają się do obszaru informatyki, inaczej IT.

Jest to specjalna opieka informatyczna, która pozwala firmom na prowadzenie szeregu czynności związanych z komputerami i innym sprzętem, a także internetem w jeszcze bardziej sprawny, bezpieczny sposób.

Obsługa informatyczna firm obejmuje wówczas różne czynności – to instalacja, konfiguracja i serwis urządzeń i oprogramowania, fachowe doradztwo, a nawet szkolenia.

Aktualnie prawidłowe działanie infrastruktury IT ma bardzo duże znaczenie w biznesie – niezależnie od branży, w której działa dane przedsiębiorstwo. Zaniechanie obsługi informatycznej może zatem skutkować w znacznym pogorszeniu sytuacji firmy – to większe ryzyko awarii czy też wycieków ważnych danych.

Aby zadbać o właściwy poziom bezpieczeństwa IT, firmy mogą zastosować różne rozwiązania. Wśród nich znajduje się nie tylko zatrudnienie własnego informatyka, ale również skorzystanie z usług outsourcingowych, czyli przekazanie obsługi zewnętrznej firmie.

Outsourcing IT jako obsługa informatyczna firmy

Outside Resource Using, czyli outsourcing to nazwa modelu współpracy B2B, czyli odbywającej się pomiędzy dwoma podmiotami biznesowymi. W outsourcingu jeden z podmiotów zleca drugiemu realizację konkretnych czynności.

Obecnie outsourcing jest wybierany w wielu różnych obszarach, w tym między innymi w rachunkowości, kadrach i płacach, transporcie czy nawet w utrzymaniu porządku. W tym modelu realizowana jest także opieka informatyczna dla firm.

Outsourcing IT polega wówczas na oferowaniu usług w formie konsultacji telefonicznych, on-line, a także jako wizyty bezpośrednio w siedzibie firmy. Wykwalifikowani informatycy mogą wówczas kompleksowo pomóc jej zarówno w przypadku instalacji i konfiguracji nowych urządzeń i programów, jak również wtedy, gdy konieczny jest serwis z powodu usterek.

Tego typu usługi informatyczne najczęściej oferowane są jako obsługa 24-godzinna, czyli klient może skorzystać z niej w dowolnym momencie, w którym będzie ona dostępna – także w awaryjnych, niespodziewanych sytuacjach.

Obsługa informatyczna oferowana jako outsourcing cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ pozwala na uzyskanie dostępu do szerokiej gamy fachowych usług w przystępnych cenach. Outsourcing IT stanowi wówczas korzystne rozwiązanie dla wielu firm – niezależnie od ich wielkości czy branży.

Główne zalety outsourcingu IT:

 • Dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań informatycznych – firma może korzystać z nowoczesnych rozwiązań, które pozwalają jej na działanie w jeszcze bardziej efektywny sposób.
 • Całodobowe wsparcie – firmy oferujące usługi informatyczne tego typu zapewniają swoim klientom dostęp do nich nawet przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu.
 • Zmniejszenie kosztów działalności w obszarze IT – współpraca prowadzona jako outsourcing umożliwia obniżenie kosztów stałych związanych z działalnością.
 • Przewidywalność wydatków – outsourcing IT jest oferowany w stałej cenie, co pozwala na łatwiejsze przewidywanie i planowanie wydatków firmy.
 • Zmniejszenie ryzyka związanego z prowadzeniem działalności – firmy korzystające z obsługi informatycznej mogą zmniejszyć swoje ryzyko związane z bezpieczeństwem i efektywnością IT.
 • Zwiększenie konkurencyjności – opieka informatyczna tego typu pozwala na podniesienie konkurencyjności w branży.

Jak widać, usługi informatyczne prowadzone jako outsourcing pozwalają firmom na uzyskanie szeregu korzyści. Fachowe wsparcie oferowane przez doświadczonych informatyków gwarantuje wtedy sprawniejszą, bezpieczniejszą pracę firmy pod kątem IT – bez ponoszenia kosztów związanych z zatrudnieniem własnych specjalistów.

Jakie usługi obejmuje obsługa informatyczna firm?

Firmy dostarczające usługi informatyczne w modelu outsourcingu IT mogą zaoferować swoim klientom dostęp do szerokiej gamy czynności.

Najczęściej czynności te są oferowane w specjalnych pakietach, które różnią się pomiędzy sobą ich zakresem, czasem reakcji na zgłoszenia, a także cenami. Oczywiście, w wielu firmach prowadzących obsługę informatyczną można także zlecić indywidualne wsparcie, przy czym wyceny wykonuje się wtedy indywidualnie.

Przykładowy zakres obsługi informatycznej:

 • Stały serwis IT firmy – opieka informatyczna nad jej obszarem IT.
 • Przeprowadzanie audytów wewnętrznych pod kątem IT w firmie.
 • Doradztwo w doborze odpowiednich rozwiązań informatycznych – oprogramowanie, sprzęt i inne.
 • Instalacja – wdrażanie, konfiguracja, integracja systemów i programów.
 • Tworzenie, konfiguracja i administracja sieciami komputerowymi.
 • Serwis sprzętu komputerowego, peryferii – naprawa usterek różnych typów.
 • Dbałość o bezpieczeństwo informatyczne firmy – tworzenie procedur bezpieczeństwa, ochrona przed atakami z internetu, tworzenie backupów – kopii zapasowych.
 • Tworzenie i opieka nad stronami internetowymi firmy, w tym hosting, wykupienie domeny, reklama internetowa.
 • Szkolenia pracowników w obszarze IT – obsługa informatyczna sprzętu, oprogramowania.
 • Prowadzenie odpowiedniej dokumentacji związanej z IT w firmie.

Wobec tego obsługa informatyczna firm może obejmować szeroką gamę różnego rodzaju czynności, które powiązane są z obszarem IT w biznesie.

Komu zlecić obsługę informatyczną firmy?

Aktualnie obsługa informatyczna oferowana jest przez wiele firm specjalizujących się w branży IT. Wśród nich znajduje się również wielu dostawców usług informatycznych z miasta Warszawa, które jest stolicą biznesową Polski.

W Warszawie obsługa informatyczna firm oferowana jest również przez ITCenter – specjalistów w dziedzinie rozwiązań informatycznych dla biznesu z ponad 20-letnim doświadczeniem.

Firma IT Center skupia się głównie na obsłudze firm zaliczanych do sektora MŚP, zapewniając im dostęp do pełnej gamy usług informatycznych. Obejmują one między innymi wdrożenia systemów informatycznych, w tym oprogramowania mobilnego, audyty IT, outsourcing informatyczny, a także innego rodzaju usługi informatyczne.

Dokładne informacje dotyczące outsourcingu IT oferowanego przez firmę IT Center znaleźć można na jej stronie internetowej dostępnej pod adresem: itcenter.pl.

Podsumowując, obsługa informatyczna powinna mieć szczególne znaczenie dla każdej firmy, która chce działać sprawnie, wydajnie i bezpiecznie. Zlecając usługi informatyczne zewnętrznym specjalistom, można liczyć wówczas na kompleksowe i fachowe wsparcie w tym obszarze!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here