Każdy biznes potrzebuje wsparcia reklamowego, sztuką pozostaje jednak dobór właściwych rozwiązań, narzędzi i skali komunikacji. Kiedy nadchodzi czas na zaangażowanie agencji reklamowej?

Digitalizacja działań marketingowych oznacza dostęp do klienta bez konieczności wydatkowania dych środków i ryzyka przeinwestowania w reklamę. A przecież w przypadku mikroprzedsiębiorstw i wszystkich podmiotów na wczesnym etapie rozwoju – to argument kluczowy. O ile wcześniej dla wielu z tych biznesów komunikacja marketingowa była obszarem niedostępnym, dziś jest ważną składową strategii budowania i rozwoju firmy. Zatem szereg narzędzi cyfrowych, jak pozycjonowanie w wyszukiwarce, obecność w social mediach czy mailing, można używać samodzielnie, bez konieczności wsparcia wyspecjalizowanych firm. Albo też – angażując freelancera obsługującego naszą obecność marketingową w sieci (niezależnie działający Social Media Managerowie czy eksperci od SEO/SEM stanowią obecnie duży rynek usług marketingowych).

Problem pojawia się wraz z wzrostem biznesowym; rozwój organizacji oznacza bowiem szereg nowych wyzwań – zarządczych, procesowych, a także marketingowych. Zwłaszcza jeśli poszerzamy portfolio produktów, wchodzimy na nowe rynki czy dokonujemy akwizycji (fuzje i przejęcia wywołują też szereg pobocznych problemów, ale to zupełnie odrębny temat).

To czas, kiedy proste rozwiązania marketingowe w sieci przestają spełniać oczekiwania biznesowe. Stają się zwyczajnie – niewystarczające.

Pytanie, kiedy możemy mówić o takim przełomowym w dziejach firmy momencie jest niezwykle trudno. Wiele zależy od sektora rynku, w którym ona działa, a przede wszystkim – strategicznych wyzwań stawianych przed danym biznesem (np. dotyczących wzrostu przychodów czy sprzedaży wybranego produktu w danym okresie czasu).

Kluczowym kryterium pozostaje skala biznesu, która może być mierzona wielkością zatrudnienia, wysokością obrotów bądź znaczącym wzrostem organizacji związanym z fuzją albo przejęciem.

Mowa więc o organizacji na takim etapie, kiedy cele strategiczne firmy w zakresie efektywności komunikacji realizuje dział marketingu. Nie ma już mowy o „ręcznym sterowaniu” zasobami, lecz o uporządkowanej strukturze wewnątrz organizacji. Na dziale marketingu spoczywa więc wybór agencji, której (bądź którym) powierzy się budżet reklamowy.

Dokonanie wyboru agencji – zwłaszcza po raz pierwszy – nie należy do łatwych zadań. Z reguły wyboru dokonuje się w drodze przetargu bądź konkursu ofert, a kryteria wyboru bywają różne – z perspektywy reklamodawcy trafnym podejściem jest postawienie na sprawdzonego partnera, a więc agencji o pewnym dorobku i reputacji na rynku. Najgorszym podejściem wydaje się postawienie przede wszystkim (albo wyłącznie) na cenę.

Wiele firm decyduje się na stałą współpracę z jedną agencją – budując trwałe, partnerskie relacje. Korzyści są obustronne. Agencja zna potrzeby klienta, poznała tez specyfikę jego biznesu. Reklamodawca zaś zyskuje na bezpieczeństwie. Wie, że może na agencji polegać.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here