Bez wątpienia w najbliższym czasie szykuje się niemała rewolucja, jeśli chodzi o zakup gruntów na terenach wiejskich i podmiejskich. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi chce bowiem zezwolić na zakup 1 hektara ziemi nie tylko rolnikom, ale również osobom, które z rolnictwem nie mają nic wspólnego.

Jak było do tej pory?

Od 30 kwietnia 2016 roku obowiązują przepisy, które pozwalają na zakup ziemi rolnej o powierzchni przekraczającej 0,3 ha tylko rolnikom indywidualnym spełniającym kryteria ustawowe. Należy do nich między innymi konieczność posiadania kwalifikacji rolniczych, posiadanie określonej ilości ziemi oraz minimum pięcioletni staż zamieszkania w gminie, w której chcemy ziemię nabyć. W tej sytuacji nie każdy mógł taką ziemię zakupić i nawet najkorzystniejszy kredyt dla rolnika niewiele mógł zmienić. Ponadto, jeśli nawet rolnik ziemię zakupił, to nie mógł jej sprzedać przez 10 lat.

Nietrudno się domyślić, że przepisy te z jednej strony związują ręce samym rolnikom, którzy nie mogą pozbyć się niewielkich połaci gruntu, z drugiej zaś nie pozwalają na zakup osobom niezwiązanym z rolnictwem, które na wsi czy terenach podmiejskich chcą się osiedlić w domu z dużym sadem, czy ogrodem.

Miejsce na foto1

Co ma się zmienić?

Projekt nowelizacji ma wprowadzać zmiany, które pozwolą na zakup już nie 30 arów, ale 1 hektara osobom, które wyrażą taką chęć niezależnie czy będą one rolnikiem, czy nie. Znacząco ułatwi to obrót niewielkimi działkami nie tylko na terenach wiejskich, ale również ziemią rolną znajdującą się w granicach administracyjnych miast. Ma to szczególnie duże znaczenie w obliczu faktu, iż zasoby pod budowę nieruchomości coraz mocniej się kurczą. To rozwiązanie uwolni wiele gruntów, które będzie można w kreatywny i sensowny sposób wykorzystać.

Jednakże, aby uniknąć ewentualnych podziałów dużych działek na wiele mniejszych o powierzchni 1 hektara, nowelizacja ma założyć, że zmiany dotyczyć będą ziemi, którą wydzielono przed wprowadzeniem nowego prawa.

Jak będą wyglądały finalnie wprowadzone modyfikacje, pokażą najbliższe miesiące. Jednakże już teraz warto rozważyć ewentualny zakup po zmianie prawa.

Za co kupić ziemię na wsi?

Taki zakup to najczęściej duża inwestycja, na którą warto pozyskać odpowiednie środki. Najpopularniejszym źródłem finansowania jest kredyt hipoteczny. Jednakże jak powszechnie wiadomo kredyt kredytowi nierówny – istnieje możliwość porównania ofert poszczególnych banków za pomocą kalkulatora kredytu hipotecznego. Może się bowiem okazać, że warunki oferowane przez różne instytucje finansowe sprawią, iż w jednej taki kredyt gotówkowy dostaniemy a w innej już nie. Wiadome jest, że nikt nie ma czasu na chodzenie od banku do banku. Nie inaczej jest z zagłębianiem się w wiele różnych ofert kredytowych na stronach internetowych.

Miejsce na foto2

Co w takiej sytuacji zrobić?

Najlepiej skontaktować się z jednym ze sprawdzonych operatorów bankowych tj. Aconto. Pracujący tam doświadczeni doradcy kredytowi bezpłatnie porównają dla nas dostępne oferty i pomogą wybrać tę, która okaże się najkorzystniejsza w konkretnej sytuacji życiowej. To rozwiązanie, dzięki któremu jesteśmy w stanie zaoszczędzić wiele czasu oraz pieniędzy warto więc z niego skorzystać, kiedy zaistnieje ku temu potrzeba.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here