Tempo życia w dzisiejszych czasach może przyprawić o zawrót głowy. Dbając o życie zawodowe, rodzinne oraz zdrowie na krótszą metę często zapominamy o planach długoterminowych. Choć niezbyt przyjemnie o tym myśleć, trzeba pamiętać o tym, by być przygotowanym na wszelkie nieprzewidziane okoliczności. Do tego właśnie służy ubezpieczenie na życie.

Być może od jakiegoś czasu już przymierzasz się do wyboru jakiejś polisy na życie, ale nie wiesz do końca, jak wygląda sytuacja w UK. A może po prostu nie myślałeś o tym do tej pory. Nigdy nie jest za późno! Czytaj dalej a dowiesz się, jak ubezpieczyć się na życie będąc w UK oraz dla kogo w ogóle są te polisy.

Rodzaje ubezpieczenia na życie w UK

Ubezpieczenie na życie to w gruncie rzeczy dość ogólny termin. W realiach brytyjskich funkcjonuje wiele różnych form ubezpieczenia, które można zbiorczo nazwać tym terminem. Różnią się one m.in. grupą docelową, warunkami płacenia składek, oraz ceną. Do najpopularniejszych należą:

  • Life insurance – czyli to, co można określić jako właśnie “ubezpieczenie na życie”. Najbardziej standardowa forma ubezpieczenia na życie w UK. Taką polisę można uzyskać po ukończeniu 18. roku życia, ale przed ukończeniem 90. Ubezpieczenie musi zostać zawarte na okres przynajmniej 5 lat, choć to zależy od konkretnej polisy. Składki, które musimy płacić zazwyczaj zaczynają się w okolicach 5 funtów i są niezmienne przez czas trwania polisy. Wiele firm oferuje opcję indeksacji, tzn. dostosowanie wysokości składek do inflacji – warto się temu przyjrzeć, jeśli chcemy sobie zapewnić naprawdę znaczące odszkodowanie.
  • Over 50s life insurance – czyli ubezpieczenie dedykowane osobom powyżej 50. roku życia. Na taką polisę kwalifikują się osoby od 50. fo 75. roku życia i jej głównym celem jest pokrycie kosztów pogrzebu w przypadku śmierci. Warto nadmienić, że jeśli osoba ubezpieczona będzie żyła powyżej 90. roku życia, to nie musi ona już płacić składek, przy czym pozostanie ubezpieczona do samego końca.
  • Critical illness insurance – jest to ubezpieczenie na wypadek wystąpienia jednej z tak zwanych chorób krytycznych, tzn. raka, udaru, wylewu, choroby Alzheimera, itp. Warunkiem koniecznym do wypłacenia odszkodowania jest diagnoza choroby. Osoba chora musi po wystawieniu tejże diagnozy przeżyć przynajmniej 14 dni. Tutaj warto zwrócić uwagę na fakt, że dziecko również jest całkowicie ubezpieczone, jeśli jedno z rodziców posiada polistę, choć należy pamiętać, że zasady ubezpieczenia dzieci będą się różnić od dorosłych i zależą od poszczególnej polisy.

Kto powinien się ubezpieczyć?

To, czy potrzebne jest nam ubezpieczenie na życie zależy od wielu czynników. Pierwszym z nich jest etap, na którym jesteśmy. Jeśli dopiero zaczynasz swoje dorosłe życie, nie masz partnera, dzieci i perspektywa jest dla Ciebie wciąż odległa, to prawdopodobnie ubezpieczenie nie jest dla Ciebie konieczne.

Tak naprawdę to kluczową kwestią, jeśli chodzi o ubezpieczenie jest to, że tak naprawdę to nie my otrzymamy pieniądze z odszkodowania. To jest właśnie powód, dla którego tak wiele osób zwyczajnie nie myśli na co dzień o odszkodowaniu – jest to przygotowanie na to, z czym będą musieli radzić sobie nasi bliscy. Dzieci będą potrzebować wsparcia w dalszym dorastaniu, bliscy pomocy w dalszym życiu bez wsparcia finansowego z Twojej strony. Jeśli wciąż mieszkasz w UK a chcesz, żeby po śmierci pochować Cię w Polsce, to jest to kolejna sprawa, którą musisz uwzględnić wybierając ubezpieczenie.

Może się więc wydawać, że jeśli prowadzisz życie całkowicie niezależne, to nie ma potrzeby, by się ubezpieczać. Jednak mało kto jest tak naprawdę samotną wyspą i wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za naszych bliskich, dlatego warto dobrze sprawę przemyśleć.

Skąd wiedzieć, jaka polisa jest dla nas najlepsza?

Biorąc pod uwagę, jak delikatną sprawą jest ubezpieczenie na życie, czasem bardzo ciężko jest być obiektywnym, jeśli chodzi o osądzenie, jakie rozwiązanie będzie dla nas najlepsze. Pomijając już wszelkie kwestie rodzajów ubezpieczeń, wybór firmy ubezpieczeniowej i konkretnej polisy to jest morze, w którym bardzo łatwo się zgubić.

W takich sytuacjach, najlepszym ratunkiem dla nas będzie doradca ubezpieczeniowy, który pomoże nam wybrać odpowiednie ubezpieczenie w UK. Najlepiej jest zasięgnąć pomocy polskojęzycznego specjalisty w UK, ponieważ dobrze znają oni sytuację panującą w kraju, a przy tym mówią po polsku. Ocenią Twoją sytuację i pomogą Ci wybrać dokładnie taką polisę, na której możesz najwięcej zyskać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here