Wielu przedsiębiorców ma dylemat, czy zainwestować we własny serwer i umieścić go w siedzibie firmy, czy postawić na wynajęcie serwera dedykowanego. Warto dobrze przemyśleć tę decyzję, bo to może mieć istotny wpływ na funkcjonowanie firmy.

Nowoczesna firma, nawet mała, nie jest dziś w stanie dobrze funkcjonować bez innowacyjnych rozwiązań IT. Trudno wyobrazić sobie bowiem brak witryny firmowej w Internecie, brak poczty e-mail czy innych aplikacji online. Do tego wszystkiego potrzebny jest jednak miejsce na serwerze. Oczywiście na samym początku funkcjonowania firmy czy na początkowym etapie dużego projektu internetowego wystarczą najprostsze rozwiązania hostingowe. Te jednak z czasem stają się nieadekwatne do potrzeb, a wręcz hamują rozwój przedsięwzięcia. Prędzej czy później trzeba więc pomyśleć o serwerze, którego całe zasoby byłyby oddane do dyspozycji konkretnej firmy lub konkretnego projektu internetowego. Można wtedy zdecydować się na zakup własnego serwera lub na wynajęcie serwera dedykowanego. To ostatnie rozwiązanie oferuje wielu dobrych dostawców usług internetowych (np. Domeny.pl).

Własny serwer kosztuje!

Co wybrać, wynajęty serwer dedykowany czy własny serwer w siedzibie firmy, jeśli mamy do czynienia z dużym projektem i jego potrzeby techniczne są również duże? Na pierwszy rzut oka wydaje się, że własny serwer to idealne rozwiązanie. Teoretycznie tak, w praktyce – już niekoniecznie. Własny serwer to większość ryzyka związanego z jego działaniem przeniesiona na przedsiębiorcę. Mało tego, od razu trzeba przygotować się na duże koszty. Jednak nie chodzi tutaj tylko o zakup odpowiedniego serwera i jego oprogramowania. Własny serwer to koszty zapewnienia mu odpowiednich warunków do pracy (np. chłodzenie, zasilanie), to koszty serwisowania, a w przypadku awarii także koszty naprawy i wymiany wadliwych podzespołów oraz komponentów. Nie można także zapomnieć o kosztach utrzymania sieci lokalnej, zapewnienia dostępu do łączy internetowych i utrzymania kolokacji. Do tego trzeba zatrudnić specjalistów IT, którzy nie tylko zajmą się obsługą serwera, utrzymywaniem go w działaniu, ale także poradzą sobie z ewentualnymi cyberatakami (te będą na pewno!).

Dlaczego wynajęty serwer dedykowany?

Jeśli chce się uniknąć tego wszystkiego, o czym napisaliśmy wcześniej, należy postawić na serwer dedykowany wynajęty w firmie hostingowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu większość ryzyka związanego z działaniem maszyny spada na barki usługodawcy. Nie trzeba kupować serwera, przystosowywać pomieszczeń do jego działania, nie trzeba zmagać się z atakami na serwer. To wszystko leży w gestii wynajmującego, to on korzysta z profesjonalnego Data Center, gdzie serwer działa w optymalnych warunkach. Firma ma pełen dostęp do serwera, jednocześnie korzysta ze wsparcia technicznego usługodawcy i może precyzyjnie kontrolować koszty.

Dobry serwer to podstawa dla bezproblemowego działania nie tylko dużego projektu internetowego, ale również narzędzi i aplikacji używanych w firmie. Nie warto zatem oszczędzać na serwerze. Nie oznacza to jednak, że trzeba przepłacać. Wynajęcie serwera dedykowanego nie tylko eliminuje część kosztów, które pojawiłyby się przy własnym serwerze, ale także pozwala korzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów IT zatrudnianych przez firmę wynajmującą serwery dedykowane.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here