Programowanie CNC to obszerna dziedzina, jednak najprościej można powiedzieć o niej, że zajmuje się szeregiem działań, prowadzących w efekcie do stworzenia programu sterującego w wybranym języku oraz formacie dla konkretnej maszyny. Zadaniem programu jest odzwierciedlenie ustalonej kolejności operacji, czy też zabiegów podczas obróbki CNC.

Programowanie CNC krok po kroku

Kod do maszyny CNC może zostać stworzony samodzielnie przez programistę. W celu stworzenia oprogramowania można także skorzystać z narzędzi wspomagających, których celem jest skrócenie do minimum czasu, w jakim wytwarza się tor ruchu narzędzi. Istotne jest to szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia z zaawansowanymi i złożonymi częściami.

Poruszając temat programowania CNC często mówi się również o zjawisku efektywnego programowania. Jeśli w procesach produkcyjnych opierasz się na sterowaniu numerycznym, na pewno Cię to zainteresuje. Celem takiego programowania jest bowiem wytworzenie adekwatnych torów ruchu narzędzi, a także dopasowanie odpowiednich parametrów technologicznych, biorąc pod uwagę przebieg procesu i czynniki ekonomiczne. Zatem najważniejszym celem programowania CNC jest stworzenie wydajnego kodu NC, zachowując przy tym krótki czas i szybkość wytwarzania przedmiotów.

Programowanie – automatyczne czy ręczne?

Programowanie, jak wiadomo, może dzielić się na te wykonywane przez człowieka, czyli ręczne oraz automatyczne, do którego wykorzystuje się narzędzie wspomagające. Pierwsze z nich stosuje się do wykonywania podstawowych kształtów i prostych połączeń, gdzie tor ruchu nie jest bardzo zawiły. Drugi rodzaj z kolei sprawdzi się właśnie przy tych skomplikowanych formach, do których użycia wymagane jest dodatkowe narzędzie. Do programowania automatycznego używa się najczęściej zintegrowanych systemów CAD/CAM. Świetnie sprawdzają się w programowaniu, a także projektowaniu procesu obróbki. Zdarza się również, że w niektórych projektach korzysta się z dwóch metod jednocześnie.

Akcesoria CNC

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem Akcesoria CNC oferujący kontrolery ruchu do maszyn CNC – https://www.akcesoria.cnc.info.pl/243-sterowanie-maszyn-cnc/kontrolery-ruchu

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here