Wyładowania atmosferyczne mogą mieć niekorzystny wpływ na instalację elektryczną. Nawałnice z burzami często stają się powodem poważnych, a co za tym idzie, kosztownych uszkodzeń, które dotyczą nie tylko sieci kabli, ale również sprzętów znajdujących się wewnątrz domu, które w trakcie wyładowania były podłączone do prądu. W uniknięciu awarii może pomóc specjalne zabezpieczenie.

Przepięcie – jak powstaje i dlaczego jest niebezpieczne?

Krótkotrwały i nagły wzrost napięcia zasilającego to przepięcie, na które sprzęty elektryczne są coraz bardziej wrażliwe. Do uszkodzenia może dojść nie tylko w sytuacji, gdy wyładowanie atmosferyczne obejmie budynek, ale również linie zasilające bezpośrednio oraz oddalone o kilkaset metrów. W wyniku przepięcia dochodzi do:

  • przerwania pracy komputerów
  • błędu lub niewłaściwej pracy układów elektronicznych i sterujących
  • zerowania pamięci układów cyfrowych
  • uszkodzenia sprzętu.

Rozwiązaniem jest ogranicznik przepięć

Urządzenie ma za zadanie zredukować siłę przepięć zarówno o wysokiej wartości napięcia, które powstało w wyniku bezpośredniego lub bardzo bliskiego wyładowania atmosferycznego, a także tych o niższej wartości napięcia, ale równie niebezpiecznych dla urządzeń domowej i biurowej sieci elektrycznej. Ograniczniki przepięć powinny być instalowane w pobliżu złącza instalacji, by były jak najbardziej skuteczne i by dostęp do nich w razie awarii był możliwie prosty. Polskie prawo nie wskazuje jasno, w jakich miejscach dokładnie takie urządzenia maja się znajdować, dlatego dokonanie oceny instalacji przed zamontowaniem ogranicznika Schneider Electric podniesie poziom jego skuteczności.

Kompleksowe usługi to bezpieczne rozwiązanie

Sieć elektryczna najczęściej wymaga kilku ograniczników zamontowanych w różnych jej miejscach. Istotne jest skoordynowanie pracy wszystkich, dlatego należy dokładnie dobrać ich parametry. Podejmowanie samodzielnych prób może być tak samo nieskuteczne, co ryzykowane. Zadanie warto pozostawić fachowcom.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here