Nowoczesne budownictwo wymaga innowacyjnych rozwiązań gwarantujących nie tylko nietuzinkowy design, ale również doskonałe parametry użytkowe. Szczególnie istotnym detalem jest w tym kontekście stolarka okienna, zwłaszcza w projektach z dużymi przeszkleniami. Musi być ona lekka, wytrzymała i odznaczać się bardzo dobrym współczynnikiem przenikania ciepła. Dlatego najlepszym wyborem do takich budynków są okna aluminiowe, produkt ciągle dość nowy na rynku, ale już posiadający cenioną pozycję zarówno wśród inwestorów, jak i architektów i użytkowników.

Okna aluminiowe – obalamy stereotypy

Wielu z nas okna aluminiowe ciągle kojarzą się z halami produkcyjnymi lub budynkami gospodarczymi. Nic jednak dziwnego! Jeszcze do niedawna spotykało się je niemal wyłącznie w takich miejscach. Obecnie jednak coraz częściej trafiają na przysłowiowe „salony”. Instaluje się je w gmachach użyteczności publicznej i powoli przekonują do siebie właścicieli domów jednorodzinnych. Co odpowiada za tą zmianę? Przede wszystkim udoskonalenie technologii produkcji, co zaowocowało znacznie lepszymi parametrami oraz eleganckim, nowoczesnym designem.

Estetyka, wytrzymałość, trwałość

Najbardziej charakterystyczną cechą stolarki aluminiowej jest możliwość zainstalowania dużych przeszkleń bez dodatkowych wsporników, co jest niemal niemożliwe lub bardzo trudne w przypadku ram drewnianych lub plastikowych. Dzieje się tak, ponieważ wykorzystany w produkcji profili stop, zawierający nie tylko aluminium, ale również magnez i krzem, jest jednocześnie bardzo lekki, twardy i niezwykle wytrzymały. Dzięki temu okna aluminiowe stosunkowo łatwo przetransportować i zamontować.

Co więcej, w porównaniu z inną stolarką okienną, okna aluminiowe są dużo bardziej odporne na uszkodzenia. Stosowane przy wykończeniu techniki anodowania lub malowania proszkowego zabezpieczają profile przed korozją, wpływem czynników chemicznych, mechanicznych, biologicznych i atmosferycznych. Nie wymagają praktycznie żadnych zabiegów renowacyjnych, a przy tym niemal w 100% poddają się recyclingowi, co czyni je wyborem ekologicznym. Dodatkowym atutem jest możliwość wykonania bardzo cienkich ram w niemal każdym kolorze, dlatego okna aluminiowe świetnie pasują do budynków minimalistycznych i awangardowych.

Izolacyjność cieplna okien

Do niedawna jedyną wadą okien aluminiowych był kiepski współczynnik przenikania ciepła. Jak jednak informuje przedstawiciel producenta okien Hensfort, dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów izolacyjnych, sytuacja uległa zmianie. Obecnie najlepsza stolarka aluminiowa posiada nawet certyfikaty budownictwa pasywnego, a najlepsze modele mają współczynnik przenikania ciepła na poziomie 0,53 W/(m2.K). Standardem są z kolei produkty o Uw = 0,8-1,1 W/(m2.K). Za taki stan rzeczy odpowiadają dwa czynniki. Pierwszy to zastosowanie podwójnych pakietów szybowych z przestrzenią międzyszybową wypełniona argonem oraz rozdzielenie poszczególnych tafli ciepłymi ramkami dystansowymi. Drugi natomiast to wykonane ze wzmocnione włóknem szklanym poliamidu przekładki izolacyjne umieszczone w środkowej komorze profili.

Okna aluminiowe – dodatkowe uwagi

Okna aluminiowe, chociaż nie należą do najtańszych rozwiązań, zdecydowanie są propozycją wartą rozważenia. Decydując się na nie trzeba jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Po pierwsze, podobnie jak w przypadku stolarki PVC, powierzchnię profili dość łatwo zarysować, dlatego należy unikać mycia za pomocą ostrych ściereczek lub gąbek. Po drugie, nie należy dopuszczać do ich kontaktu z miedzią, mosiądzem lub stalą, ponieważ w miejscach styku mogą ulegać tak zwanej korozji kontaktowej. Po trzecie, trzeba zwrócić szczególną uwagę na prawidłowy montaż, ponieważ błędy w tym temacie mogą powodować odkształcanie się profili i źle wpływać na izolacyjność termiczną okien.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here