Narożniki to chyba aktualnie najbardziej popularne meble wypoczynkowe, szczególnie w klasycznych, ale i nowoczesnych salonach. Wzrastająca świadomość konieczności tworzenia w domu wyraźnych podziałów przestrzeni i przede wszystkim większe możliwości powodują, że wszyscy pragniemy wyodrębnienia w naszych domach wspólnego dla rodziny miejsca wypoczynkowego. Jeszcze do niedawna trochę bałaganiarski i chaotyczny salon wyraźnie przybiera spójną formę. Jednym z mebli, które pokochali Polacy są narożniki do salonu.

Czy opłaca się kupować narożniki do salonu?

Narożniki w salonie zastąpiły tradycyjne kanapy czy łóżka. Jeżeli tylko pozwala na to przestrzeń wielofunkcyjność narożników zdecydowanie przeważa nad innymi rozwiązaniami. Oprócz funkcji stricte użytkowych narożniki spełniają inne równie ważne zadanie: dekoru. Dekoracyjna funkcja narożników jest nie do przecenienia, przede wszystkim za sprawą gabarytów. Narożnik to najczęściej największy mebel w salonie, dlatego każda osoba wchodząca do salonu natychmiast skupia na nim swój wzrok. Zakup narożnika musi być naprawdę dobrze przemyślany i to z kilku punktów widzenia:

  • jego gabarytów
  • funkcji wypoczynkowej i funkcji spania
  • rodzaju pokrycia
  • sposobu otwierania
  • możliwości użytkowych
  • techniki wykonania stelaża

Gabaryty narożników do salonu

Najwięcej problemów każdemu kupującemu narożniki do salonu sprawiają gabaryty mebla. Z pozoru wydaje się to być najłatwiejsza do opanowania trudność, wystarczy wcześniej zaplanować miejsce, w którym stanie mebel, zmierzyć go i dopasować do tej powierzchni narożnik już w sklepie meblowym. Bardzo często w przekonaniu, że nasz salon jest przecież ogromny w ogóle nie mierzymy mebla a decyzję podejmujemy na podstawie oglądu. Tymczasem zapominamy, że w ogromnej przestrzeni wielkogabarytowych salonów każdy mebel jest tam mały. Zaburzone proporcje sprawiają, że nie potrafimy siłą wyobraźni właściwie ocenić wielkości mebla i przestrzeni swojego salonu.

narożnik
Źródło zdjęcia: Sklep meblowy – www.las-mebli.pl

Tymczasem narożnik posadowiony w pokoju, nawet w sposób niekolidujący z innymi meblami całkowicie zmienia proporcje pomieszczenia, przede wszystkim za sprawą przestrzeni wokół. Należy pamiętać, że przemieszczanie się wokół narożnika toczy się innymi ścieżkami komunikacji, niż choćby przy zwykłej wersalce. A jeżeli dodatkowo ustawimy w świetle narożnika stół kawowy, stojącą lampę i dodatkowy kwietnik okazuje się, że z przestrzeni salonu został wyjęty ogromny kwadrat lub prostokąt. Dlatego, aby dokonać najlepszego wyboru warto przed zakupem przećwiczyć w domu wielkość nowego mebla i sprawdzić, czy jesteśmy w stanie zachować wszystkie ścieżki komunikacji do samego narożnika, do okna, drzwi, telewizora, biblioteczki etc.

Narożniki do salonu z funkcją spania

Niesłychanie ważnym szczegółem i jednocześnie kryterium wyboru optymalnego narożnika do salonu jest jego funkcjonalność. Narożniki mogą posiadać funkcję spania lub być jej pozbawionym. Oznacza to, że musimy zdecydować, czy potrzebujemy dodatkowe miejsce do spania, czy funkcja ta jest nam całkowicie niepotrzebna, bo w innych pomieszczeniach jest wystarczająco dużo miejsca dla niespodziewanych gości. Ma to o tyle znaczenie, że najczęściej narożniki do salonu bez funkcji spania optycznie są nieco lżejsze i delikatniejsze w przeciwieństwie do tych drugich, które muszą być zaprojektowane specjalnie do funkcji spania.

Jeżeli nasz wybór zakończy się na narożniku z funkcją spania koniecznie należy przetestować jego rozkładanie jeszcze w sklepie i to najlepiej samodzielnie. Dodatkowo należy dobrze sprawdzić w jaki sposób konieczność rozłożenia narożnika wpłynie na resztę umeblowania, czyli jakie meble należy przestawić, by nasz gość mógł u nas zostać na noc. Nie ma może to większego znaczenia, gdy chodzi o jedną noc, ale już tydzień czy jeszcze dłużej może mocno zaburzyć rytm rodzinnego życia.

Narożniki do salonu to jedno z najbardziej komfortowych rozwiązań przestrzeni wnętrz. Uroda mebla, wyjątkowo atrakcyjny design, różnorodność tapicerek i wykończenia powodują, że narożniki potrafią całkowicie zapanować na urodą przestrzeni salonu. Do tego dochodzi wygoda w rozsadzaniu gości, którzy mogą uczestniczyć w konwersacji widząc siebie nawzajem. Dlatego przemyślany i dobrze zaplanowany zakup sprawia, że nasz salon nabiera zupełnie nowego wymiaru a komfort przebywania w nim mocno wrasta.

Źródło: https://www.abes.com.pl/

[Głosów:4    Średnia:4/5]

4 KOMENTARZE

  1. Tapicerowany narożnik do salonu – tak ale tylko z funkcją spania! Ostatnio byłem u siostry i myślałem że zaproponuje nam nocleg. Niestety jak się okazało jej narożnik w salonie nie rozkłada się i nie można na nim spać. Byłem w ciężkim szoku by myślałem że nie ma już takich narożników…. Jak widać są 😛

  2. Narożnik do salonu to świetny i niezwykle praktyczny mebel. Pomieści dużo osób, a i zawsze jak zajdzie potrzeba można się na nim przespać. Jestem zadowolony ze swojego narożnika w salonie, a mam go już przeszło 5 lat.

  3. Dość ciekawy artykuł. W sumie nie zastanawiałem się jeszcze nad tym jaki narożnik znajdzie się w moim salonie ale mieszkanie szybko się wykańcza i trzeba będzie wybrać jakiś dobry, niedrogi narożnik. Jakie meble do salonu polecacie i żeby były niedrogie?

  4. Komfortowy narożnik do salonu powinien kosztować powyżej 3000 zł. Takie jest moje zdanie, bo te tańsze to po roku się rozlatują. Tak przynajmniej było u mnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here