Lokalizator GPS OBD to odpowiedź rynku na ekonomiczny lokalizator. Urządzenie nie wymaga żadnej instalacji. Otrzymujesz gotowy produkt w pudełku od kuriera, przekazujesz pracownikowi, który wkłada go do złącza OBD w samochodzie, a system zaczyna pracować od razu! Poznaj pozostałe zalety i funkcje urządzenia do monitorowania pojazdów GPS!

Jak działa lokalizator GPS OBD?

Zaletą lokalizatora GPS OBD jest prostota instalacji. Nie musisz umawiać się na instalację, nikt nie rozkręca Ci pojazdu i co najważniejsze, nie musisz płacić za usługę montażu (około 150 zł). Warto jednak zaznaczyć, że prosty montaż lokalizatora oznacza również jego prosty demontaż.

Urządzenie można zdemontować świadomie – wyjmując je z gniazda OBD – ale także nieświadomie, kopiąc go nogą, gdyż złącze OBD znajduje się w wielu pojazdach w okolicach sprzęgła. Lokalizator OBD nie pozwala na wysublimowane funkcjonalności systemu telemetrycznego. Jego zadaniem jest lokalizacja pojazdów i prosty ecodriving.

Oto podstawowe funkcje urządzenia do monitorowania pojazdów GPS – lokalizatora GPS LX1:

• monitorowanie pojazdu GPS,
• wbudowany odbiornik GPS z anteną,
• wbudowany modem GSM z anteną,
• akumulator rezerwowy,
• RTC wbudowany zegarek,
• Motion Sensor,
• akcelerometr 3D,
• BlackBox rejestrator zdarzeń,
• zdalna konfiguracja (GPRS, CSD, SMS),
• Sleep mode.

Czy jednak lokalizator GPS OBS sprawdzi się w przypadku zarządzania dużą flotą samochodową różnych marek?

Lokalizator GPS OBD: właściwości i działanie

Wśród wymienionych wcześniej funkcji lokalizatora GPS OBD nie znajdziesz odpowiedzi na podstawowe oczekiwanie fleet managera dużej floty. Chodzi o jednorodność danych z każdego pojazdu. Jeżeli w Twojej flocie są samochody tej samej marki i podobnego rocznika, jest szansa, że skorzystasz z tego rozwiązania i dane przysyłane do serwera będą spójne.

Jeżeli natomiast posiadasz 100 Toyot Auris i dokupisz 10 sztuk VW Passatów, to może się okazać, że otrzymasz raport stanu licznika tylko z Toyoty, ponieważ z VW system będzie liczył wyłącznie pokonaną drogę z GPS.

W efekcie rozbieżności będą na poziomie 10-15%, co wpłynie negatywnie na inne dane raportowe uzależnione od przebiegu (np. zużycie paliwa). W końcu, jeżeli pojazd spali 150 litrów i przejedzie 1500 km, to wynik będzie inny, jeśli system zaraportuje pokonanie trasy 1200 km, prawda?

Sprawa się skomplikuje jeszcze bardziej, jeśli będziesz rozliczał jazdy prywatne i służbowe. Wyobraź sobie sytuację, że Twój pracownik robi zdjęcie licznika pojazdu i przynosi przygotowany raport z systemu telemetrycznego. Oczywiście obie wartości będą różne!

Istotną rzeczą jest, że Lokalizator GPS OBD nie współpracuje z żadnymi urządzeniami peryferyjnymi. Nie podłączysz do niego czytnika karty kierowcy czy czytnika pastylki DALLAS (służącej do identyfikacji kierowcy). Takie urządzenie nie ma także przełącznika typu jazdy (prywatna czy służbowa).

Carsharing w lokalizatorze GPS PRO

Ostatnią rzeczą jest funkcjonalność, zyskująca coraz bardziej na popularności. Jest to carsharing lub niekiedy określany mianem fleetsharing. Ta funkcja jest przeznaczona dla firm, które chcą zmniejszyć ilość pojazdów w swoim parku i ich część przeznaczyć jako autka pulowe. Pracownik, który chce skorzystać z pojazdu pulowego, otwiera go zdalnie poprzez np. zeskanowanie kodu QR z szyby pojazdu i uruchamiania bez kluczyków. Podobnie kończy się przejazd. Drzwi zostają zamknięte, pracownik skanuje kod QR z szyby i pojazd się zamyka.

Ta funkcja nie jest możliwa do zrealizowania poprzez Lokalizator OBD, ale dzięki lokalizatorowi PRO, który jest instalowany na stałe.

Konstrukcja lokalizatorów nawiązuje do profesjonalnych rozwiązań oferowanych przez producentów pojazdów. Monitorowanie pojazdu odbywa się poprzez galwaniczne podłączenie się do zasilania, magistral cyfrowych oraz umieszczenie Lokalizatora w trudno dostępnym miejscu. Jak sama nazwa wskazuje, jest to rozwiązanie profesjonalne, które umożliwia wszystko to, czego nie można było zrealizować przy pomocy lokalizatora OBD.

Monitorowanie GPS z profesjonalnym lokalizatorem

Funkcja monitoringu GPS za pomocą profesjonalnego lokalizatora to:

  • lokalizacja GPS za pomocą czułej anteny umieszczonej na podszybiu,
    • stały kontakt z serwerem za pomocą mocnej anteny GSM,
    • odczyt danych telemetrycznych (stan licznika, obroty silnika, paliwo, ekonomia jazdy, ESP, ABS i inne) z dostępnych w pojeździe magistral cyfrowych,
    • miarodajna i wiarygodna praca akcelerometru rejestrującego przeciążenia pojazdu (akcelerometr przytwierdzony na stałe do karoserii),
    • multifuncjonalność akcesoryjna polegająca na dowolnej kombinacji dostępnych akcesoriów takich jak: identyfikacja kierowcy, blokada silnika, jazda prywatna i służbowa, zdalny odczyt tachografu, carsharing i fleetsharing.

Niekwestionowaną zaletą tego rozwiązania oprócz wymienionych powyżej są niepodważalne dane. Jeśli system raportuje, że pojazd przejechał 1054,4 km, to tak jest co do metra. Jak zarejestrowana prędkość jest 98 km/h w terenie zabudowanym to tak właśnie jest. Wadą tego rozwiązania w porównaniu do Lokalizatora OBD jest jego cena. Jest o 10-15 droższy, jak również mamy tu do czynienia z kosztem instalacji i demontażu w przypadku zwrotu pojazdu np. do leasingodawcy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here