Dla tych, którzy działają w branży magazynowej, niezwykle ważne jest podejmowanie odpowiednich decyzji ułatwiających zarządzanie obiektem. Które oprogramowanie wybrać do prowadzenia rejestru i inwentaryzacji? Jaka drukarka do etykiet kurierskich będzie najlepsza? Zainwestować bardziej w czytniki kodów kreskowych czy kolektory danych? A jeśli w to drugie, to który sprzęt wybrać i jak dopasować go do potrzeb naszego magazynu? Jeśli chcesz znaleźć najlepszy kolektor danych, który umożliwi sprawną logistykę twojej firmie, zapraszamy do lektury.

Kolektor danych – czym jest?

Na początku artykułu warto zwrócić uwagę na zdefiniowanie samego kolektora danych, a przede wszystkim podkreślenia różnic, jakie występują między nim a terminalem mobilnym. Często bowiem te urządzenia są tak nazywane zamiennie, co nie jest do końca prawidłowe. Funkcja terminala mobilnego jest prosta – to urządzenie wyposażone w skaner kodów kreskowych, za pomocą którego możemy zeskanować konkretne towary w naszym magazynie, a następnie poddać dane tych towarów modyfikacji. Terminal łączy się bezprzewodowo z bazą danych i pozwala na jej zdalne edytowanie, a także przesłanie danych towaru do innych jednostek w magazynie. Na przykład odpowiedniego komputera czy drukarki do listów przewozowych. Połączenie może odbywać się zarówno przez sieć Wi-Fi, jak i za pomocą technologii Bluetooth czy GPRS/LTE.

Kolektor danych ma w zasadzie tę samą funkcję, ale różnicą jest system operacyjny. Większość mobilnych terminali działa na systemie Android, znanym ze smartfonów. Sprawia to, że system jest o wiele bardziej podatny na zmiany i modyfikacje, przez co łatwiej dodawać terminalowi dodatkowe funkcje, których nie miał fabrycznie. Z kolei kolektor danych działa na systemie stworzonym przez producenta, przeznaczonym wyłącznie do zarządzania magazynem. Przez to jest bardziej stabilny i precyzyjny, ale też mniej elastyczny i podatny na modyfikacje.

Kolektor danych – jaka bateria i skaner?

Teraz kiedy już rozwialiśmy wszystkie wątpliwości, czas zająć się doborem naszego kolektora danych. Zaczniemy od baterii. Kolektor danych jest urządzeniem bezprzewodowym, więc musi być zasilany na baterię. Jej pojemność wyrażona jest w mAh (miliamperogodzinach). Jeżeli sprzęt będzie intensywnie używany i ma przetrwać całą zmianę bez potrzeby ładowania, to dobrze, aby ilość mAh była jak największa. Przydatne mogą być sprzęty z funkcją Hot plugging czy Hot Swap, które pozwalają wymienić zużytą baterię na wcześniej naładowaną i działać dalej. Warto też zakupić odpowiednią ładowarkę. Jeśli planujemy od razu zakup kilku kolektorów, to przydatna będzie ładowarka wielostanowiskowa.

Kolektory danych mogą też być wyposażone w wiele różnych typów skanerów. Skaner oczywiście sam w sobie może być przydatnym urządzeniem w magazynie. Jeśli chcesz się w taki wyposażyć zajrzyj do przygotowanego przez Sebitu poradnika Jak wybrać skaner magazynowy kodów kreskowych? Jeśli zaś chodzi o skanery w kolektorach danych – jest to niesamowicie przydatna funkcja, pozwalająca w mgnieniu oka wprowadzić do urządzenia dane danego towaru i posłać je dalej, na przykład do bazy danych czy drukarki etykiet kurierskich.

Dwa podstawowe rodzaje skanerów to laser i imager. Laser powszechnie znamy ze sklepowych kas. Jest dość tani, natomiast jest w stanie odczytać jedynie standardowe kody kreskowe i wymaga trzymania poziomo w poprzek skanowanej powierzchni. Imager z kolei jest droższy, ale też znacznie bardziej precyzyjny. Radzi sobie też nie tylko z kodami kreskowymi, ale też innymi rodzajami kodów obrazkowych (np. kod QR). Poza tym możliwe jest skanowanie kodu pod niemalże każdym kątem. Warto też zwrócić uwagę na zasięg skanera. Na rynku dostępne są kolektory danych z zakresem skanowania od 50 centymetrów do nawet 10 metrów. W zależności od potrzeb naszego magazynu powinniśmy dobrać kolektor ze skanerem o odpowiednich parametrach.

Klawiatura i wytrzymałość – ważne przy wyborze kolektora danych

Najprostsze kolektory starszej generacji posiadają jedynie klawiatury numeryczne, na których znajdują się cyfry od 0 do 9. Tego typu klawiaturami można jedynie ręcznie wprowadzić numer kodu kreskowego w razie jego zamazania czy zniszczenia. Wtedy bardzo łatwo przesłać ją do komputera i stworzyć jego kopię albo wydrukować na drukarce do etykiet na paczki. Oprócz tego mamy również klawiatury alfanumeryczne. Podstawową ich wersję znamy z telefonów komórkowych starszej generacji. Jeśli jednak będziemy wprowadzać do kolektora dużo tekstu, bardziej przyda się klawiatura alfanumeryczna rozbudowana, gdzie każda cyfra i litera mają swój osobny klawisz, a pisanie jest wygodniejsze. Ostatnim typem klawiatur jest klawiatura ekranowa umieszczona na ekranie dotykowym. Z pewnością daje wygodę pisania, jednak staje się bezużyteczna, gdy osoba obsługująca kolektor ma na sobie rękawiczki.

Magazyn jest środowiskiem przemysłowym, a więc na nasz kolektor danych czeka tam wiele zagrożeń. Warto więc sprawdzić jak wytrzymałe jest urządzenie, które chcemy kupić. Na wytrzymałość kolektora danych składa się, chociażby jego odporność na upadki. Większość produktów z oferty Sebitu wytrzymuje upadki w wysokości 1,2 metra, ale są też dostępne takie, które bezpiecznie przeżyją wysokość ponad 1,8 metra. Kolektor danych powinien też być odporny na wilgoć zapylenie i wodę. Mierzy się to tak zwaną klasą szczelności (IP). Im jest wyższa, tym bardziej wytrzymałe nasze urządzenie. Większość kolektorów jest odporna na temperatury od -10 do +50 stopni Celsjusza, jednak istnieją również urządzenia ze specjalnym systemem ogrzewania ekranu i baterii. Te kolektory są w stanie wytrzymać nawet -50 stopni Celsjusza i będą świetne do pracy w chłodniach.

Jeśli szukasz większej ilości specyfikacji i konkretnych parametrów, na które warto zwrócić uwagę, kupując kolektor danych, zajrzyj do przygotowanego przez Sebitu poradnika Jak wybrać kolektor danych magazynowy? W razie jakichkolwiek pytań, czy wątpliwości skontaktuj się ze specjalistami Sebitu – https://sebitu.pl/  – oni rozwieją wszelkie niepewności i zapewnia kompleksowy wgląd w szeroką ofertę kolektorów danych oraz innych sprzętów IT dla twojego biznesu. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here