Inwentaryzacja środków trwałych nie jest taka straszna jakby się mogło wydawać, a właściwe przeprowadzona może nam dostarczyć wielu cennych informacji na temat stanu majątku firmy. Obawiasz się procesu inwentaryzacji? W każdej firmie czy instytucji przychodzi ten problematyczny czas, w którym ustawowo należy przeprowadzić inwentaryzację.

Inwentaryzacja środków trwałych – jakie składniki należy inwentaryzować?

Składniki, które podlegają inwentaryzacji, to przede wszystkim składniki wykazane w bilansie, ale także, które nie znalazły się w bilansie, bo zostały np. umorzone w 100%. Dodatkowo, musimy inwentaryzować majątek jednostek obcych oraz składniki majątkowe wykazane tylko ilościowo.

W przypadku inwentaryzacji fizycznej zakres dostępnych opcji jest naprawdę szeroki. Możemy zdecydować się na tradycyjną inwentaryzację czyli spis przy użyciu kartek i długopisów lub jeżeli majątek jest oznakowany, w wersji nowoczesnej za pomocą skanowania przy użyciu specjalistycznego oprogramowania i czytników kodów. Dla wymagających jest też opcja all inclusive polegająca na tym, że zespół spisowy jednocześnie oznakuje nasze środki trwałe i przeprowadzi inwentaryzację. 

Outsourcing inwentaryzacji środków trwałych

Inwentaryzacja nie jest taka straszna jakby się mogło wydawać, a właściwe przeprowadzona może nam dostarczyć wielu cennych informacji na temat stanu majątku firmy. Gdy jednak nie czujemy się na siłach aby zrobić to w pełni samodzielnie, lub jest to proces bardzo skomplikowany ze względu na specyfikę działalności, warto rozważyć możliwość powierzenia tego zadania ekspertom z zewnątrz.

Wyznaczone zespoły spisowe kolejno inwentaryzują poszczególne pola spisowe, wykorzystując terminale mobilne. Na koniec klient otrzymuje gotowy raport, dokładnie obrazujący stan majątku organizacji. Takie podejście sprawia, że spis trwa znacznie krócej, a organizacja otrzymuje uporządkowane i aktualne informacje o stanie swojego majątku.

Więcej na temat tego zagadnienia można znaleźć w sieci, na stronie: www.assets.ninja.

Nowe technologie na pomoc przy inwentaryzacji

Problemy tradycyjnej inwentaryzacji to przede wszystkim nieczytelne numery inwentarzowe zapisane często zwykłym flamastrem na środkach trwałych lub wyposażeniu. To także pomijanie niektórych składników w trakcie spisu z natury, czy błędnie opisane składniki majątku np.: różnice w nazwie składnika w stosunku do tego co zostało zaewidencjonowane na podstawie faktury. Kluczową kwestią pozostaje jednak czas prowadzenia inwentaryzacji oraz liczba osób w nią zaangażowana.

Outsourscing, nowoczesne technologie i odpowiednie oprogramowanie to  nieoceniona pomoc przy inwentaryzacji środków trwałych. Nie trać czasu i zasobów na czynności, które nie przynoszą Twojej firmie wartości dodanej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here