Niewątpliwie każdy przedsiębiorca, a już na pewno w Polsce, musiał się przynajmniej raz borykać z problemem utraty płynności finansowej firmy spowodowanym opóźnieniami w zapłacie zobowiązań przez kontrahentów. Takie sytuacje mają miejsce dość często i choć zwykle nie wynikają ze złej woli to jednak stanowią całkiem poważny problem dla firm nie posiadających odpowiednio wysokich rezerw finansowych.

Pewnym rozwiązaniem na bolączki związane z kontrahentami nie regulującymi swoich należności w terminie może być faktoring dla firm czyli usługa polegająca na odpłatnym przejęciu i uregulowaniu zobowiązania naszego dłużnika przez instytucję finansową.

W praktyce wygląda to tak, że mając podpisaną umowę faktoringu otrzymujemy większość kwoty widniejącej na fakturze i to praktycznie od razu po zgłoszeniu dokumentu. Zdarza się, że wypłata środków następuję niemal w czasie rzeczywistym pod warunkiem, że podpiszemy umowę na faktoring online.

Podobne usługi świadczą zwykle potężne instytucje finansowe, takie jak banki, które mają odpowiednio wysokie zasoby kapitału, aby były w stanie podołać zobowiązaniom wynikającym z umowy faktoringu. Oczywiście taka usługa nie jest świadczona za darmo i firma faktoringowa pobiera dla siebie określony procent sumy widniejącej na fakturze. Nie są to jednak jakieś przerażające prowizje i właściwie każda, nawet całkiem mała firma może sobie pozwolić na tego typu wydatek. Kilka procent uciętych z faktury nie jest przecież jakimś wielkim obciążeniem.

Korzyści są bowiem nie do przecenienia. Przedsiębiorca może od razu dysponować swoim kapitałem i pomnażać go, zamiast czekać na wpłatę od swojego klienta. Zwykle zyskuje się dzięki temu dużo więcej niż wynosi procent pobierany przez bank czy inną firmę faktoringową.

Świadczenie podobnych usług nie jest bowiem zarezerwowane wyłącznie dla banków i mogą je również świadczyć także i inne instytucje. Jako przykład tego typu działalności świadczonej przez podmiot inny niż bank można podać faktoring pozabankowy PragmaGO.

Usługa świadczona przez podobne firmy nie różni się niczym od tych jakie oferują przedsiębiorcom banki. Właściwie to często nawet oferty tych firm są sporo korzystniejsze dla usługobiorcy, co wynika z faktu, że pozabankowe instytucje próbują się przebić na rynku usług finansowych i próbują skusić klientów lepszymi warunkami.

Dla przedsiębiorców jest to oczywista zaleta, mogą oni bowiem zadbać o płynność finansową swojej działalności gospodarczej nie obciążając przy tym zbytnio swoich budżetów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here