Informacje naukowe można prezentować w rozmaitej formie. Wśród form prezentacji wyróżnia się: artykuły, wystawy, referaty, elektroniczne publikacje. Od jakiegoś czasu w tym celu, chętnie wykorzystuje się plakaty naukowe, nazywane posterami.

Czym jest poster?

Poster to plakat naukowy, który służy graficznej prezentacji wyników badań naukowych. Łączy on w sobie, podobnie do klasycznego plakatu, elementy tekstu i obrazu. Plakat naukowy powstał w drugiej połowie XX wieku. Istotne jest to, że plakat naukowy wyróżnia się ściśle określonymi cechami graficzno-technicznymi. Polecaną orientacją jest orientacja pionowa. Jego rozmiary są zazwyczaj ściśle określone przez organizatorów sesji albo konferencji naukowej. Rozmieszczenie poszczególnych elementów powinno być zgodne z logiką percepcji odbiorców, tak, aby łatwo mogli przechodzić od jednego elementu do drugiego, w kolejności pożądanej przez autora. Poster powinien być zaprojektowany tak, aby rozmieszczona na nim treść była klarowna, jasna i graficznie łatwa w odbiorze. Zaleca się, aby treści były przygotowane tak, by bez trudu można było je odczytać z odległości 5 cm. Dlatego druk plakatów naukowych warto zlecić profesjonalistom.

Zalecana kolorystyka

Kolorystyka plakatu jest zależna od treści, którą chcemy zaprezentować. Im bardziej formalne treści prezentujemy, tym kolory powinny być bardziej stonowane. Powinniśmy pamiętać o tym, że kolory mają swoje znaczenia oraz generują konkretne reakcje u odbiorców. Zastosowane barwy powinny być dopasowane do tematyki prezentowanej treści oraz jej odbiorców. Kolory powinny też współgrać ze sobą nawzajem oraz ułatwiać koncentrację na części merytorycznej. Tło powinno być raczej stonowane, a kolor tekstu musi z nim kontrastować, to zwiększa czytelność posteru.

Druk plakatów naukowych – na co warto zwrócić uwagę

Jeśli decydujemy się na druk plakatów, to musimy pamiętać o tym, że plik musi być zapisany w trybie CMYK. To pozwoli uniknąć niemiłych niespodzianek. Tryb RGB jest dedykowany ekranom, dlatego materiały zapisane w ten sposób po wydrukowaniu będą się różniły od tych, które zaprojektowaliśmy. Podczas wyboru odpowiedniej drukarni musimy się upewnić, że oferuje ona druk materiałów w wielkości odpowiadającej naszemu projektowi. Jeśli plakat będzie przez nas wykorzystywany wielokrotnie, to powinniśmy wybrać papier o większej gramaturze, bowiem to przedłuży jego żywotność. W celu odpowiedniego zabezpieczenia naszych materiałów możemy zdecydować się na zamówienie plakatów do domu. Profesjonalne drukarnie oferują wysyłkę plakatów w teksturowych pudełkach, które minimalizują ryzyko ich uszkodzenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here