Mieszkając i pracując w Niemczech, można wnioskować o różne świadczenia zupełnie tak, jak ma to miejsce w Polsce. Jedną z ciekawych opcji jest niemiecki zasiłek rodzinny, dostępny dla zainteresowanych od 1 stycznia 2018 roku. W ramach tego zasiłku otrzymywać można comiesięcznie pewną sumę pieniędzy w zależności od sytuacji materialnej rodziny i liczby dzieci.

Zasady przyznawania niemieckiego zasiłku rodzinnego

Przyznawany od 2018 roku na aktualnych zasadach niemiecki zasiłek rodzinny to Kindergeld. Zgodnie z jego założeniami, opłaca się rozszerzyć rodzinę i mieć przynajmniej jedno dziecko, a najlepiej troje lub więcej. Już za jedno uzyskuje się kwotę 194 euro, natomiast w przypadku trojga lub więcej jest to już ok. 225 euro. W przypadku ogólnych niewielkich dochodów, rodzina może wnioskować o podwyższenie Kindergeld za pomocą dostępnego dodatku, czyli Kinderzuschlag. W ramach tego z kolei rozwiązania na konto zainteresowanych wpływać będzie kolejna kwota ok.170 euro dla każdego dziecka. Na Kinderzuschlag liczyć mogą jedynie ci, którzy nie pobierają żadnej dodatkowej zapomogi oraz spełniają kryterium dochodowe. Na tym przykładzie widać, że choć otrzymanie niemieckiego zasiłku rodzinnego obarczone jest pewnymi wymogami, benefity z tego tytułu są całkiem spore – szczególnie dla rodzin wielodzietnych. Kolejną ciekawą opcją, o której należy wspomnieć, jest możliwość uzyskania również wypłaty wstecznej. Przykładowo, wnioskując o Kindergeld i uzyskując pozytywną decyzję w czerwcu, można otrzymać na konto wpływ pieniędzy należących się rodzinie od stycznia. Choć brzmi to świetnie, jest krokiem wstecz, gdyż wcześniej okres wypłaty wstecznej wynosił aż cztery lata.

Wniosek – łatwy czy trudny?

Formalności, jakich wymaga niemiecki zasiłek rodzinny, są dość skomplikowane, jednak nie na tyle, by nie poradził sobie z nimi przeciętny wnioskujący. Należy pobrać z internetu wniosek bądź wziąć formularz z Kasy Świadczeń Rodzinnych. Wypełniony wniosek zwraca się do tego samego organu. Czynność ta dostępna jest dla rodziców lub opiekunów prawnych dzieci, co ciekawe – również dzieci mogą wnioskować o zasiłek dla siebie, ale dopiero po ukończeniu osiemnastu lat. Oczywiście nie obejdzie się bez przedłożenia w formie załączników wielu różnych dokumentów. Przyznanie niemieckiego zasiłku rodzinnego możliwe jest po złożeniu m.in. zaświadczenia o zameldowaniu, kopii dowodów osobistych wnioskujących, dokumentów dotyczących zatrudnienia lub prowadzenia działalności gospodarczej. Na decyzję, pozytywną lub nie, czeka się maksymalnie pół roku.

Niemiecki zasiłek rodzinny, o którym więcej tutaj:https://www.euro-punkt.pl/zasilek-rodzinny-niemcy,2,2,128,114,128, to z pewnością bardzo ważny temat, w tym również dla osób, które nie mieszkają w Niemczech, lecz np. mają tam znajomych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here