Jakość w organizacji to niezmiernie ważna sprawa. Od niej zależy satysfakcja klientów, która przekłada się bezpośrednio na przychody firmy. Szeroko rozumiana jakość ma także wpływ na atmosferę w przedsiębiorstwie oraz zadowolenie pracowników. Ten parametr jest ważny też w kontekście kształtowania wizerunku firmy oraz budowania trwałych relacji z konsumentami oraz partnerami biznesowymi. Aby dobrze zarządzać jakością warto wdrożyć certyfikację ISO 9001.

Czym jest system zarządzania jakością?

Jest to zbiór zasad, procedur, zasobów, zachowań i innych elementów, których wspólnym celem jest osiąganie coraz wyższych celów jakościowych. Certyfikacja ISO 9001 stanowi najbardziej rozpoznawany na świecie system dotyczący jakości. Norma ta może być wdrożona w każdego rodzaju organizacji, niezależnie od branży, wielkości, lokalizacji. Warto wiedzieć, że system ISO 9001 można zaimplementować nie tylko w firmach prywatnych, ale też instytucjach państwowych oraz organizacjach pozarządowych. Niedawno norma ta została zaktualizowana, aby jeszcze lepiej odpowiadać aktualnym warunkom rynkowym. System zarządzania jakością wg ISO 9001 świetnie sprawdzi się zarówno w przedsiębiorstwach zajmujących się wytwarzaniem produktów fizycznych, jak i wirtualnych oraz świadczeniem różnego rodzaju usług.

Jak wdrożyć normę ISO 9001?

Aby uzyskać certyfikację ISO 9001 należy dopasować działanie organizacji do zasad systemu. Konieczne jest odpowiednie przeszkolenie personelu oraz sporządzenie dokumentacji systemowej. Gdy firma jest gotowa, może zgłosić się na audyt certyfikacyjny do niezależnej jednostki certyfikującej. Audytor dokładnie sprawdza, czy wszystko działa zgodnie z wymogami normy. Jeśli zostaną zauważone jakiekolwiek niezgodności, to konieczne jest wprowadzenie działań naprawczych w określonym czasie. Kiedy wszystko już działa według wytycznych normy ISO 9001 organizacja otrzymuje certyfikat. Certyfikacja ISO 9001 jest ważna przez okres trzech lat. Po tym czasie należy przeprowadzić audyt recertyfikacyjny, aby przedłużyć certyfikat na kolejne trzy lata.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here