Miłośnicy muzyki, seriali i filmów wzbogaconych czystym, głębokim i przestrzennym dźwiękiem emitowanym nie przez głośniki telewizora, a dedykowane kolumny wzmacniane subwooferem, chętnie sięgają po profesjonalne zestawy HiFi. Co oznacza ten popularny skrót i z jakich elementów składają się tego typu zestawy? Na co zwracać uwagę poszukując nowoczesnego sprzętu gwarantującego najwyższą jakość odtwarzanych dźwięków?

HiFi – co to takiego?

Gdy postęp technologiczny umożliwił budowę urządzeń emitujących czyste dźwięki wolne od dużej ilości szumów i innego rodzaju zakłóceń, przede wszystkim zniekształceń nieliniowych, najlepsze z nich otrzymały dopisek HiFi. Popularny skrót z języka angielskiego odnosi się do wyrażenia high fidelity, co w tłumaczeniu na język polski znaczy wysoka wierność. W praktyce wyrażenie określa zdolność do odtwarzania dźwięku w jakości zbliżonej do oryginału. Zestawy HiFi są zatem zestawami urządzeń umożliwiających odtwarzanie muzyki w możliwie wysokiej jakości, bez zakłóceń i szumów. W zależności od rodzaju zestawem HiFi mogą być głośniki kolumnowe z dedykowanym subwooferem, wzmacniaczem cyfrowym zintegrowanym lub lampowym, gramofonem analogowym lub zaawansowanym amplitunerem. Dawniej pojęcie HiFi oznaczało zgodność z normą określającą ilość dopuszczalnych szumów i innych zakłóceń. Współcześnie tego typu dopiskiem oznacza się urządzenia oferujące ponadprzeciętną jakość dźwięków.

Współczesne zestawy HiFi dla miłośników czystych brzmień

Rosnące możliwości technologii cyfrowych sprawiły, że jakość zapisanych dźwięków jest niezwykle wysoka i aby wykorzystać pełnię drzemiącego w nich potencjału, należy zaopatrzyć się w profesjonalny zestaw HiFi. Dzięki temu można cieszyć się pięknym brzmieniem we własnym domu. Największą popularnością współczesnych odbiorców cieszą się przede wszystkim kolumnowe zestawy HiFi z cyfrowymi wzmacniaczami zintegrowanymi, które można konfigurować poprzez sieć wifi lub bluetooth. Taki wzmacniacz można połączyć z popularnymi serwisami streamingowymi oraz różnego rodzaju urządzeniami domowymi, na przykład z telewizorem. Dzięki temu można cieszyć się najwyższą jakością dźwięku podczas oglądania filmów, seriali czy sportu, a także słuchać ulubionej muzyki bez konieczności zakupu tradycyjnych płyt.

Profesjonalny zestaw HiFi to zbiór wysokiej klasy urządzeń dedykowanych odtwarzaniu dźwięku w jakości bliskiej oryginałowi. Najczęściej tego typu zestawy składają się z głośników kolumnowych, subwoofera lub jakiegoś rodzaju wzmacniacza. W sprzedaży znaleźć można również zestawy z gramofonami analogowymi, dedykowane miłośnikom charakterystycznych dźwięków zapisanych na klasycznych płytach winylowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here