# Co oznaczają 3 ostatnie cyfry PESEL?

## Wprowadzenie

PESEL to skrót od Polskiego Numeru Identyfikacji Osobistej. Jest to unikalny numer przypisywany każdej osobie zamieszkałej w Polsce. Składa się z 11 cyfr, z których trzy ostatnie mają szczególne znaczenie. W tym artykule dowiesz się, jakie informacje można odczytać z tych trzech cyfr PESEL.

## 1. Data urodzenia

### 1.1. Rok urodzenia

Pierwsza z trzech ostatnich cyfr PESEL oznacza rok urodzenia osoby. Cyfry te są umieszczone w formacie „RRR”, gdzie „RR” oznacza dwie ostatnie cyfry roku. Na przykład, jeśli trzy ostatnie cyfry PESEL to „789”, oznacza to, że osoba urodziła się w 1978 roku.

### 1.2. Miesiąc urodzenia

Druga z trzech ostatnich cyfr PESEL wskazuje na miesiąc urodzenia. Cyfry te są umieszczone w formacie „MM”. Istnieje jednak pewna zależność między wartościami tych cyfr a miesiącami. Poniżej przedstawiamy przyporządkowanie:

– 01-12: styczeń – grudzień
– 21-32: styczeń – grudzień (osoby urodzone po 2000 roku)

Na przykład, jeśli trzy ostatnie cyfry PESEL to „345”, oznacza to, że osoba urodziła się w marcu.

### 1.3. Dzień urodzenia

Trzecia z trzech ostatnich cyfr PESEL wskazuje na dzień urodzenia. Cyfry te są umieszczone w formacie „DD”. Wartości tych cyfr są zależne od miesiąca i roku urodzenia. Na przykład, jeśli trzy ostatnie cyfry PESEL to „678”, oznacza to, że osoba urodziła się 6 lipca.

## 2. Płeć

Czwarta z trzech ostatnich cyfr PESEL wskazuje na płeć osoby. Jeśli cyfra ta jest parzysta, oznacza to, że osoba jest kobietą. Jeśli cyfra ta jest nieparzysta, oznacza to, że osoba jest mężczyzną. Na przykład, jeśli trzy ostatnie cyfry PESEL to „901”, oznacza to, że osoba jest mężczyzną.

## 3. Kontrolna cyfra

Ostatnia z trzech ostatnich cyfr PESEL to cyfra kontrolna. Jest to cyfra obliczana na podstawie pozostałych cyfr numeru PESEL i służy do weryfikacji poprawności numeru. Algorytm obliczania tej cyfry jest skomplikowany i nie będziemy go omawiać w tym artykule. Warto jednak wiedzieć, że cyfra kontrolna jest istotna przy weryfikacji numeru PESEL.

## Podsumowanie

Trzy ostatnie cyfry PESEL zawierają wiele informacji na temat osoby, do której numer ten jest przypisany. Można odczytać z nich datę urodzenia, płeć oraz cyfrę kontrolną. Pamiętaj jednak, że PESEL jest danym osobistym i powinien być chroniony. Nie należy udostępniać go osobom trzecim bez odpowiedniego zezwolenia.

Wezwanie do działania: Sprawdź, co oznaczają 3 ostatnie cyfry PESEL i dowiedz się więcej na ten temat!

Link tagu HTML: https://studioniezapominajka.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here