W firmie, w której mamy kilka czy nawet kilkadziesiąt komputerów trzeba pilnować bezpieczeństwa. Nie zawsze jest to możliwe żeby przeglądać wszystkie komputery. Nie wiemy czy pracowici nie mają nam czegoś prywatnego, co jest zabronione. W takiej sytuacji zamawiamy audyt informatyczny. Wtedy wszystko można będzie sprawdzić. Najczęściej wygląda to tak, że komputery są zabierane i bardzo dokładnie sprawdzane.

Podczas sprowadzania można będzie ocenić czy zastosowanie rozwiązania są zgodne z normami i standardami, jakie obowiązują. Warto przy okazji sprawdzić czy zainstalowany system i programy antywirusowe spełniają swoją rolę. Bywa z tym bardzo różnie i czasami wychodzi na to, że na komputerach nie ma legalnego oprogramowania. My o tym mogliśmy nie wiedzieć, bo tego nie sprawdzamy, ale dzięki audytowi wszytko wyszło na jaw.

Jeśli pojawiły się jakiekolwiek problemy to trzeba znaleźć ich przyczynę i podczas audytu wszystko się okaże. Audyt to również dobranie optymalnych rozwiązań do problemów, jakie występują. Na samym końcu będzie wystawiony specjalny certyfikat potwierdzający, że z komputerami jest wszystko w porządku. Zamawianie audytu informatycznego nie jest obowiązkowe. Nie nakazuje nam żadna ustawa żeby tak robić. Najczęściej właściciele firmy chcą sprawdzić czy wszystko w komputerach jest w porządku.

Inne problemy

Jeśli mamy bardzo ważne dane na komputerze to na pewno chcemy sprawdzić czy nie ma problemów z ich przechowywaniem. W każdej firmie są dzisiaj nośniki danych i trzeba sprawdzić czy tam nie ma zainstalowanego jakiegoś złośliwego oprogramowania. Bezpieczeństwo w firmie jest bardzo ważne i trzeba o nie zadbać. Nie wszystko widać i nie wszystko wykrywane jest przez oprogramowanie, które posiadamy.

Można przy okazji sprawdzić czy łącze internetowe jest wydajne i szybkie, a jeśli pojawiają się jakieś awarie to trzeba znaleźć przyczynę. Jeśli korzystamy ze sprzętu typu drukarki to trzeba sprawdzić czy posiadają legalne i aktualne oprogramowanie. Trzeba też sprawdzić czy sprzęt komputerowy ma na tyle dobre parametry żeby system operacyjny mógł lepiej i wydajniej działać. Lista tego, co można sprawdzać na komputerze jest o wiele dłuższa i można będzie to modyfikować.

Wszystko po to żeby dowiedzieć się z audytu jak najwięcej. Pracując na komputerach w firmie chcemy żeby wszystko działało bez żadnych zastrzeżeń, a wtedy będziemy wykonywać swoje zadania o wiele szybciej i skuteczniej. Audyt informatyczny to coś, co pomoże nam o wszystkim się dowiedzieć.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here