Coraz więcej osób pragnie korzystać z internetu nie tylko jako jako bierny odbiorca oglądanej, czy czytanej treści. Dla niezliczonej rzeszy osób możliwość podzielenia się z innymi swoją twórczością, przemyśleniami, praca czy po prostu różnymi elementami własnego życia staje się wręcz naglącą potrzebą. Dlatego też jak grzyby po deszczu powstają nowe fanpage, blogi czy konta na instagramie i pintereście.

Wiele osób myśli, że wystarczy założyć blog na jednej z darmowych platform, jak chociażby Blogspot czy wordpress.com. W pewien sposób mają rację. Raz założony blog będzie już istniał i będzie można umieszczać na nim swoje treści. Jednak czy samo istnienie własnego miejsca w sieci wystarczy? Przecież jeśli coś umieszczamy dla innych, to chcemy, aby Ci inni to zobaczyli, a jeszcze lepiej docenili.

No tak, ale z tym bywa już gorzej. Założenie bloga może potrwać kilkanaście minut, jednak przyciągnięcie do niego czytelników nie jest już takie proste, jak by się to mogło wydawać. Stron w internecie, podobnie jak blogów jest mnóstwo i szanse, że akurat nasz blog odniesie sukces i w miesiąc będziemy mieli kilkanaście tysięcy czytelników są bliskie zeru. No chyba, że jesteśmy bardzo znaną osobistością i każdy chce wiedzieć co u nas i co dokładnie mamy do powiedzenia. Niestety, większość osób zakładających blogi, nie należy do powszechnie znanych osobistości i nie może liczyć na żadne ułatwienia.

Z pewnością w przyciągnięciu innych do swojego miejsca w sieci pomoże zdobycie chociaż podstawowych informacji o tym, jak wypozycjonować stronę internetową w internecie. Brzmi może trochę skomplikowanie i tajemniczo, jednak nie należy ulegać przerażeniu. Strach zawsze ma wielkie oczy, zwłaszcza gdy chodzi o to, czego nie znamy. W internecie jest wiele miejsc oferujących zarówno płatne, jak i darmowe materiały, które pomogą oswoić tak obco brzmiące pojęcia jak SEO, optymalizacja, czy pozycjonowanie.

Naturalnie zanim zaczniemy swoją przygodę z internetem, pod tytułem „ukochany blog” należy najpierw zdobyć chociaż minimum informacji o tym, gdzie i o czym chcemy pisać. Właściwie, to najpierw należy wiedzieć o czym chcemy pisać, co nasz blog ma oferować innym. Blogów o wszystkim i o niczym jest tak wiele, że naprawdę nie należy liczyć na wielkie zainteresowanie kolejnym. O wiele bardziej przyszłościowe jest prowadzenie bloga tematycznego.

jak wypozycjonować stronę internetową w internecie

Wprawdzie miejsc z przepisami kulinarnymi czy poradami kosmetycznymi również jest w internecie mnóstwo, jednak blog skierowany do konkretnej grupy odbiorców ma zdecydowanie większe szanse na znalezienie czytelników. Pamiętajmy tylko, że jeśli zdecydujemy się na bardzo niszową tematykę bloga, jak np. obróbka bursztynu czy metodyka malowania samochodów, to ilość osób zainteresowanych naszym pisanie będzie również niszowa i będziemy musieli do potencjalnych odbiorców naszych tekstów dotrzeć. Czyli np. rozreklamować swojego bloga na forach dla twórców biżuterii czy mechaników i lakierników.

Pierwszy krok już za nami. Wiemy o czym chcemy pisać. Być morze mamy już nawet kilka potencjalnych postów, zapisanych na twardym dysku naszego komputera. Nadal jednak pozostaje pytanie, gdzie chcemy pisać. Do wyboru mamy zarówno płatne, jak i darmowe rozwiązania. Do tych ostatnich należą wspomniane wcześniej platformy wordpress.com i powiązany z Google blogger. Obie platformy mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników, jednak jeśli sami nie spróbujemy to nie dowiemy się do których sami się zaliczamy.

Naturalnie pewną wskazówką może być dla nas np. to, czy bardziej podobają nam sie czytane przez nas blogi na blogspocie czy na wordpressie. Pamiętajmy jednak, że wordpress to nie tylko wordpress.com który jest w pełni darmowy, ale również wordpress.org wprawdzie bardziej przez niektórych ceniony, ale jednak wymagający pewnych nakładów finansowych, ponieważ aby z niego skorzystać musimy najpierw wykupić hosting i domenę.
No właśnie. WordPress.org jest wprawdzie darmowy, jednak aby z niego skorzystać musimy wykupić hosting i domenę.

wordpress

Dla wielu początkujących blogerów brzmi to tajemniczo i skomplikowanie, przez co w ogóle nie rozważają tej opcji. Jest to oczywisty błąd, ponieważ w internecie znaleźć można nie tylko płatne kursy uczące zarówno zakupu hostingu i domeny oraz obsługi WordPressa, ale także mnóstwo darmowych porad i tutoriali, które początkującego blogera poprowadzą za rękę, krok po kroku tłumacząc i pokazując czynności, które trzeba wykonać, aby w końcu móc cieszyć się swoim blogiem postawionym na swojej domenie.
A z pewnością warto rozważyć pisanie bloga na własnej domenie, zwłaszcza jeśli chcemy aby nasze pisanie było częścią naszej pracy. Pracodawcy i potencjalni klienci zdecydowanie przychylniej patrzą wyglądającą profesjonalniej końcówkę wordpress.org niż wordpress.com.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here