Leasing z wysokim wykupem jest coraz popularniejszym sposobem leasingowania samochodu i to zarówno wśród klientów biznesowych, jak i tych indywidualnych. Decydując się na takie rozwiązanie, klient nie musi spłacać całej wartości pojazdu wraz z odsetkami, ale tylko jego część. Wystarczy uiścić konkretną opłatę początkową w wysokości nawet do 60% wartości samochodu i ustalić okres jego użytkowania. Klient może użytkować wysokiej jakości auto, ponosząc koszty związane z utratą jego wartości rynkowej przez czas trwania umowy. Jakie są plusy i minusy leasingu z wysokim wykupem oraz kiedy takie rozwiązanie jest opłacalne?

Zalety i wady leasingu z wysokim wykupem

Leasing z wysokim wykupem ma zarówno wady, jak i minusy. Niezaprzeczalną zaletą tego rozwiązania jest możliwość zredukowania miesięcznej raty leasingowej, co z kolei wpływa korzystnie na firmy budżet. Zasada jest prosta – im mniejsza jest wysokość comiesięcznej raty, tym niższe są koszty stałe firmy. Ponadto zdecydowanie się na leasing z wysokim wykupem, wpływa korzystnie na płynność finansową firmy. Zwiększa się także efektywność przedsiębiorstwa. Jako, że raty są mniejsze, przedsiębiorca może pozwolić sobie na wzięcie w leasing bardziej wartościowego pojazdu. Zaletą leasingu z wysokim wykupem jest to, że możliwe jest nie tylko wykupienie użytkowanego auta po zakończeniu umowy, ale również wskazanie innego nabywcy.

Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby przedmiot leasingu na zakończenie umowy zwrócił do leasingodawcy. Ciekawą opcją jest również możliwość ponownego sfinansowania wartości wykupu. Wówczas do dyspozycji jest nie tylko leasing, ale także kredyt. Dla przedsiębiorców bardzo istotną kwestią w przypadku leasingu z wysokim wykupem jest także to, że mogą uchronić się oni przed naliczaniem dodatkowego VAT i zapłatą podatku dochodowego. Konieczne jest jednak spełnienie pewnych warunków, a mianowicie zakup samochodu po leasingu i sprzedanie go za podobną kwotę.

Każde rozwiązanie ma swoje wady i tak samo jest w przypadku leasingu z wysokim wykupem. Zaliczyć można do nic wyższy koszt całkowitej transakcji leasingowej. Jako, że spłata leasingowanego pojazdu zostaje przesunięta, to klient musi liczyć się z koniecznością poniesienia wyższych kosztów. Ceną za niższe raty leasingowe jest właśnie wyższa suma odsetek. Kolejna wada jest wyższe ryzyko klienta w razie wystąpienia szkody całkowitej na leasingowanego auta. W celu zredukowania tego ryzyka, należy jak najszybciej spłacić leasing. W przeciwnym razie trzeba być niewiadomym tego, że najprawdopodobniej wysokość odszkodowania nie będzie w stanie pokryć spłaty leasingu. Niestety w leasingu z wysokim wykupem splata jest powolna, dlatego też ryzyko to jest znacznie wyższe niż w przypadku tradycyjnej formy leasingu. Dobrym rozwiązaniem jest w tym przypadku wykup ubezpieczenia GAP, które zostanie dołączone do umowy leasingowej. Wówczas zyskuje się ochronę przed utratą wartości pojazdu czy gwarancję spłaty pozostałych rat leasingowych. Więcej informacji na ten temat: http://alpinaleasing.pl/blog/40-leasing-z-wysokim-wykupem

Kiedy warto zdecydować się na leasing z wysokim wykupem?

Na leasing z wysokim wykupem decyduje się coraz więcej przedsiębiorców i to nie bez powodu. Jest to szczególnie opłacalne w przypadku firm:

• chcących uzyskać jak najniższe koszty początkowe i bieżące
• nieplanujących wykupu leasingowanego auta po zakończeniu umowy
• zamierzających dokonać wykupu pojazdu i sprzedać przedmiot leasingu zaraz po jego wykupie.

Leasing z wysokim wykupem jest godnym polecenia rozwiązaniem w przypadku nowopowstałych firm i tych dążących do zredukowania kosztów stałych. Oczywiście przedsiębiorstwo musi liczyć się wówczas z koniecznością poniesienia większej opłaty jednorazowej. Wiele leasingodawców oferuje klientom możliwość rozłożenia wykupu na raty, co warto mieć na uwadze. Jeśli przedsiębiorca planuje zwrócić leasingowane auto po zakończeniu umowy, to może wówczas podpisać nową umowę leasingu dotyczącą innego środka trwałego. W takim przypadku również nie musi przejmować się sprzedażą pojazdu. W przypadku leasingu z wysokim wykupem znika także problem z koniecznością opłacenia podatku dochodowego, jak ma to miejsce w przy leasingu z niskim wykupem i próbą sprzedania samochodu po cenie rynkowej.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here