Trening na bieżni jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które dopiero zaczynają walkę o zdrowie i zgrabną sylwetkę. Co najważniejsze, jeśli tylko dysponuje się odpowiednią ilością miejsca, można go wykonywać w domowych zaciszu. Wszystko, co jest potrzebne, by zacząć to odrobina zapału, dobrej klasy bieżnia, kilka wskazówek i odpowiednio dobrany plan treningowy.

Wady i zalety treningu na bieżni elektrycznej

Ćwiczenia na bieżni elektrycznej możemy wykonywać bez względu na panujące warunki pogodowe. Zbliżająca się wielkimi krokami zima to dobry moment, żeby już teraz zadbać o swoją kondycję i sylwetkę na wiosnę. Bieg z wykorzystaniem sprzętu stacjonarnego jest też zdecydowanie mniej kontuzyjny, niż tradycyjne bieganie na świeżym powietrzu. Nowoczesne maszyny wyposażone są w gotowe programy treningowe, które urozmaicą codzienny trening oraz pomagają dopasować go do indywidualnych możliwości i zaplanowanych efektów.

Wśród sceptyków krąży opinia, że trening na bieżni jest monotonny. Istnieją jednak sposoby na to, żeby go sobie urozmaicić, np. zmieniając programy ćwiczeń albo kąt nachylenia pasa biegowego. Podczas biegu można też słuchać ulubionej muzyki albo audiobooka, łącząc w ten sposób przyjemne z pożytecznym. Warto jednak przed zakupem porównać dostępne modele i zastanowić się, czego oczekujemy od sprzętu, jakim jest bieżnia elektryczna – prosportowy.pl to portal, na którym można zaznajomić się z tematyką urządzeń treningowych.

O czym pamiętać przed startem?

Każdy trening należy dopasować do swoich możliwości. Nie ma co szarżować, lepiej jest stopniowo zwiększać intensywność treningu i cieszyć się z postępów, niż już za pierwszym razem przeforsować się i zniechęcić.

Strój, w jakim będziemy ćwiczyć, musi być wygodny, Nie może krepować naszych ruchów, ani też być zbyt luźny. Ważne jest również odpowiednio dobrane obuwie, najlepiej przeznaczone do biegania.

Podczas treningu warto zachować wyprostowaną sylwetkę i napięte mięśnie brzucha. Należy trzymać się środka taśmy biegowej oraz nie patrzeć pod nogi. Oddech kontroluje się, trzymając się zasady: wdech nosem, wydech ustami! Dzięki temu jest się w stanie ćwiczyć znacznie dłużej. Nie wolno ponadto zapomnieć o rozgrzewce w postaci marszu i stopniowym zwiększaniu intensywności biegu. Po zejściu z bieżni natomiast należy wykonać krótki stretching, żeby uniknąć zakwasów.

Plan treningowy na bieżnię elektryczną

Trening osoby początkującej powinien trwać ok. 30 minut i zawierać elementy krótkiego, intensywnego biegu wykonywanego na przemian z truchtem lub aktywnym marszem. Taki rodzaj treningu interwałowego pozwoli spalić znacznie więcej kalorii, stopniowo zwiększy wytrzymałość i przygotuje na znacznie intensywniejsze ćwiczenia w przyszłości.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here