W powszechnej w społeczeństwie opinii bieganie jest tym rodzajem sportu, który najłatwiej jest zacząć uprawiać. Niejednokrotnie słyszymy bowiem, że „wystarczy wyjść tylko z domu”. Niekiedy możemy spotkać się również z inną wersją „Musisz mieć tylko buty”. Być może na początek to faktycznie wystarczy. Kiedy jednak zaczynamy myśleć o tym rodzaju aktywności fizycznej nieco poważniej, poza butami warto zainteresować się również innymi elementami, które składają się na strój do biegania – spodenkami, koszulką, a nawet odpowiednią bielizną. 

Spodnie do biegania czy legginsy?

Należy pamiętać, że wybierając odpowiedni dół stroju do biegania, zawsze trzeba brać pod uwagę temperaturę panującą na zewnątrz. Zanim zaczniemy szukać jednak konkretnych rozwiązań, stajemy prze wyborem: spodenki do biegania czy legginsy? Spodenki biegowe różnią się od zwykłych spodni zastosowanymi do ich produkcji materiału, a także krojem. Są one oddychające oraz lekkie, a pot transportowany jest na zewnątrz materiału, który jednocześnie zabezpiecza nas przed wiatrem. Leginsy do biegania wyprodukowane są natomiast z równie funkcjonalnych materiałów, co spodnie biegowe, jednak różnią się od nich głównie krojem – ich materiał ściśle przylega do ciała.

Kiedy sprawdzą się spodnie do biegania oraz leginsy? Najczęściej jest to okres jesieni, zimy, a także wczesnej wiosny, czyli w naszej strefie klimatycznej praktycznie większość roku. Spodnie przeznaczone do biegania zimą mają specjalną konstrukcję, która nie tylko zapewnia ciepło, ale jednocześnie chroni przed wiatrem. Leginsy do biegania natomiast, od środka wyłożone są zazwyczaj ciepłym meszkiem. Co więcej, niektóre modele posiadają także panele przeciwwiatrowe.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie spodenek do biegania?

Wbrew pozorom, na ryku znajdziemy wiele rodzajów spodenek do wyboru. Z pozoru są to jednak niewielkie różnice, które na trasie mogą jednak odgrywać niezwykle istotną rolę. To, na co należy zwrócić uwagę to:

  • Niska waga. Jest to podstawa do wygodnego użytkowania spodenek.
  • Materiał. Spodenki biegowe wykonane są najczęściej z materiałów, które zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza oraz dobrze odprowadzają wilgoć. Jednak nie zawsze. Należy zwrócić więc na to szczególną uwagę.
  • Wygodny krój. Wszystko zależy od naszych preferencji oraz konkretnego biegu, jaki chcemy uprawiać, a także pory roku.
  • Dobra wentylacja – wywietrzniki. Bardzo dobrym wyborem będą również spodenki z wywietrznikami, które dodatkowo zapobiegną podrażnieniom na naszej skórze.
  • Praktyczna kieszonka na drobiazgi, np. słuchawki. Jest to dodatek, który przyda się każdemu użytkownikowi.
  • Szwy. Ma to niezwykle ważne znaczenie w odzieży do biegania. Warto postawić na odzież, w której szwy są płaskie – dzięki temu zapobiegniemy niepotrzebnym podrażnieniom.
  • Odblaski. Jest to coś, co powinny posiadać każde spodenki do biegania. W ten sposób zapewnimy sobie znacznie większe bezpieczeństwo biegając po zmierzchu.

Tak właśnie wyglądałby model idealny. Niestety, nie można mieć wszystkiego na raz. Właśnie dlatego zakup spodenek biegowych to niemała sztuka wyboru. Poprzedzając wybór tych jedynych, powinniśmy najpierw ustalić własne priorytety – tylko wtedy będziemy mogli wybrać model podążający za rozwojem naszej biegowej pasji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here