Rusztowania – jakie rodzaje możemy wyróżnić?

0
935

Rusztowanie to jedna z ważniejszych konstrukcji, która okazuje się niezbędna w przypadku pracy na wysokościach. To właśnie dzięki rusztowaniu możliwa jest budowa i wykończenie bloków, a także innych wysokich budynków. Czym dokładnie jest rusztowanie? Jakie rodzaje rusztowań możemy wyróżnić? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Co to jest rusztowanie?

Gdybyśmy zdecydowali się na to, aby zdefiniować rusztowanie, moglibyśmy dojść do wniosku, że jest to pewna tymczasowa konstrukcja, która umożliwia specjalistom rozpoczęcie prac budowalnych na dużych wysokościach. Składa się ona z pionowych i poziomych słupków- na nich umieszczane są pomosty. Jeszcze do niedawna były one drewniane, jednakże w dzisiejszych czasach ze względów bezpieczeństwa stosuje się pomosty metalowe. W praktyce są to kładki, na których budowlaniec może bezpiecznie stanąć. Aby rusztowanie było dopuszczone do użytkowania, musi zostać wyprodukowane zgodnie z wieloma przepisami i panującymi normami, dzięki czemu mamy pewność, że konstrukcja jest w pełni bezpieczna. Renomowane rusztowania firmy Plettac znaleźć można na stronie https://promen.com.pl/rusztowania/rusztowania-plettac.

Jakie rodzaje rusztowań możemy wyróżnić?

Największą popularnością cieszą się rusztowania warszawskie. Każdy moduł skonstruowany jest z dwóch pionowych rur, które połączone są za pośrednictwem dwóch cieńszych. Ich budowa jest szybka i łatwa, montaż nie wymaga użycia śrub. Kolejnym rodzajem jest rusztowanie rurowo-złączkowe. Oprócz stalowych rur, posiadają także podstawki, płyty pomostowe, deski bortnicowe, a nawet drabinki przystawne. Połączenie wszystkich elementów jest dość czasochłonne, jednakże rusztowania te charakteryzują się uniwersalnością- mogą być stosowane właściwie wszędzie. Warto wspomnieć o rusztowaniu ramowym, które powstaje poprzez połączenie płaskich ram- wykonane są z prefabrykatów. Istnieje również rusztowanie systemowe i rusztowanie przejezdne, które sprawdzi się w przypadku konieczności regularnej zmiany położenia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here