Metale szlachetne od tysiącleci uważane były za wyznacznik zamożności, a swego czasu pełniły również rolę pieniądza. Dziś inwestowanie w nie traktowane jest jako korzystny sposób na dywersyfikację portfela i ochronę przed inflacją. Inwestorzy mają ponadto do wyboru nie tylko sztabki, ale również monety, dlatego każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Dlaczego warto inwestować w metale szlachetne?

Niskie stopy procentowe i niewielkie zyski jakie przynoszą lokaty sprawiły, że wiele osób szuka alternatywy dla produktów oferowanych przez banki. Ich uwagę zwraca m.in. złoto inwestycyjne, srebro oraz platyna. Można w nich lokować pieniądze na różne sposoby, a więc np. poprzez kontrakty terminowe czy ETF’y. Osoby, które wolą lokowanie kapitału w fizyczne metale szlachetne, mają z kolei do wyboru sztabki srebra i złota, a także monety bulionowe. Dlaczego warto je nabywać? Przede wszystkim ze względu na fakt, że jest to dobry sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego – lokowanie kapitału w różnych instrumentach to bezpieczna strategia pozwalająca zmniejszyć ryzyko utraty pieniędzy. Poza tym złoto i srebro inwestycyjne mogą uchronić przed inflacją – metali szlachetnych nie można wyprodukować w sposób sztuczny, stąd też ich wartość będzie utrzymywała się na wysokim poziomie. Planując inwestowanie w kruszce oczywiście warto znać aktualną sytuację na rynku oraz przewidywania specjalistów odnośnie przyszłości – w ten sposób łatwiej będzie wybrać odpowiedni moment na ulokowanie kapitału w metalach szlachetnych.

metale szlachetne

Aktualna sytuacja na rynku metali szlachetnych

Na to ile w danym momencie kosztuje sztabka srebra czy złota moneta bulionowa ma wpływ wiele czynników, a w tym sytuacja na rynku gospodarczym i finansowym. Ostatnie wydarzenia sprawiły, że cena złota wzrosła. Jedną z najważniejszych przyczyn takiego stanu rzeczy jest niewątpliwie spadek notowań na rynku akcji. Nie bez znaczenia dla kursu metali szlachetnych pozostaje również sytuacja polityczna. W ostatnim czasie na cenę złota, srebra i innych kruszców wpływ miały eskalacja wojny gospodarczej pomiędzy USA i Chinami oraz kształtowanie się stosunków pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Arabią Saudyjską po zabójstwie dziennikarza w tureckiej ambasadzie. O zmianach na rynku ekonomicznym świadczy chociażby fakt, że na zakup złota zdecydowały się banki narodowe, a w tym również Polska. Wymienione wyże wydarzenia sprawiły, że październik był korzystny dla złota, a jego cena za uncję trojańską wzrosła do 1240 USD. Osoby chcące kupić złote monety lub sztabki srebra powinny jednak wziąć pod uwagę również prognozy ekspertów dotyczące przyszłości na rynku metali szlachetnych.

Co przyniesie 2019 rok?

Według przewidywań ekspertów w nadchodzącym roku ceny złota będą rosnąć i zgodnie z ich prognozami mogą osiągnąć nawet 1350-1400 dolarów za uncję. Wśród najważniejszych czynników mających wpływ na kurs żółtego kruszcu wymienia się podnoszenie stóp procentowych, spowolnienie gospodarcze, a także sytuację geopolityczną. W związku z tym nie wyklucza się gwałtownych wzrostów cen złota. Oznacza to, że właśnie teraz może być dobry moment na zakup metali szlachetnych – obecnie złote monety bulionowe czy sztabki złota kupimy w niższej cenie, zaś sprzedaż złota warto zaplanować na przyszły rok, kiedy kurs tego metalu szlachetnego prawdopodobnie pozwoli na zyski.

złoto i srebro inwestycyjne

Nie tylko złoto

Oczywiście złoto to nie jedyny metal szlachetny, w który warto zainwestować. Równie dobrą lokatą kapitału mogą okazać się np. srebrne monety bulionowe, których cena jest niższa, niż ich złotych odpowiedników. Monety inwestycyjne ze srebra mogą więc okazać się dobrym wyborem dla osób chcących spróbować swoich sił w tego typu inwestycjach. Oczywiście istotne znaczenie ma w tym przypadku wybór dilera oferującego sprzedaż monet bulionowych. Najrozsądniej jest skorzystać z usług firmy dołączającej do sztabek czy monet odpowiednie certyfikaty potwierdzające ich autentyczność, takiej jak np. 79th Element. Więcej szczegółów o zamówieniach i dostępnych produktach można znaleźć na https://79element.pl/.

[Głosów:16    Średnia:3.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here