Urlop to czas, który każdy człowiek lubi spędzać na inny sposób. Jednych zainteresuje opcja aktywności fizycznej, którą może stanowić rozpoczęcie nowego hobby, czy sporadyczne bieganie wieczorami po okolicy podczas słuchania ulubionych utworów muzycznych. Jeszcze innym w zupełności wystarczy poranny spacer w towarzystwie najbliższych, czy chociażby ten z obowiązku wyprowadzenia pupila na spacer. Dla następnych całkowitą ostateczność będzie stanowiło udanie się na zamknięty obszar siłowni. Niezależnie od preferencji wobec spędzania wolnego czasu, bezsprzecznie należy zadbać o odpowiednie przygotowanie fizyczne do nadciągających aktywności. Każdy wysiłek będzie sprzyjał wydzielaniu przez nasz organizm potu, który przy odrobinie chłodnego powietrza może doprowadzić do przeziębienia, a nie ma nic gorszego od choroby podczas urlopu.

W tym temacie z pomocą przyjdzie nam odpowiednio przygotowana odzież termoaktywna. Stosują ją sportowcy i turyści, dorośli i dzieci. Jednym słowem, nie ma ograniczenia wiekowego, a przyda nam się do każdej czynności wymagającej zaangażowanie pracy naszych mięśni połączonej z pracą na otwartych powierzchniach.

Sportowe ubrania termoaktywne mają pasować na nas rozmiarem, ale przede wszystkim muszą być funkcjonalne. Podczas wysiłku fizycznego ciało człowieka wydziela na powierzchnię skóry pot, który ma za zadanie ochładzać nasz organizm. To zjawisko spotyka każdego podczas upalnego lata, kiedy organizm samoistnie próbuje ostudzić ciało poprzez usunięcie wody. Obecność potu na skórze wiąże się z wilgocią, która przykryta bluzką, zacznie się wchłaniać w jej materiał. W przypadku zwykłych, bawełnianych koszulek spotkamy się z sytuacją, w której materiał stanie się ciężki, przemoczony, a powiew powietrza będzie nas dodatkowo wychładzał. W przypadku odzieży termoaktywnej ta sytuacja zostanie zmieniona, na taką, w której wilgoć z naskórka zostanie przeniesiona na zewnętrzną warstwę bielizny, bluzki czy spodni, które na sobie mamy, a więc zostanie ona odizolowana od naszej skóry. Dzięki temu, że termoaktywne ubrania mają ograniczone zdolności wchłaniania wody, zostanie ona o wiele szybciej wyparowana z ich powierzchni. W ten sposób zarówno skóra, jak i materiał pozostaną suche.

Istnieją różne rodzaje tego typu ubrań. Ze względu na swoje właściwości sprawdzą się one zarówno dobrze na ciepłe jak i zimne dni. Choć należy je odpowiednio dobrać. Odzież termoaktywna na okres wiosny i lata może być wykonana z cieńszego materiału, który pozwoli skórze oddychać. W przypadku okresu jesieni i zimy przyda się znaleźć egzemplarze, które będą posiadać dodatkowe ocieplenia na swojej powierzchni zapobiegające uciekaniu ciepła.

sportowe ubrania termoaktywne

Poza funkcjonalnością materiału, należy również wspomnieć o jego niezaprzeczalnych pozytywnych aspektach jakim jest chociażby komfort używania. Podczas ćwiczeń wymagających energicznych ruchów naszego ciała, nadmiar tkaniny stanowiłby dodatkowe ograniczenie i dyskomfort. Za jego przyczyną mogłyby powstać różnego rodzaju otarcia czy odparzenia podczas przykładowego biegania, gdyby materiał ocierał się o delikatną skórę w pachwinach. W przypadku odzieży termoaktywnej ten problem znika, ponieważ po odpowiednim dobraniu rozmiaru, ubrania powinny przylegać do ciała. Mają one stanowić drugą skórę, która będzie pomagała naszej własnej oddychać. Odzież powinna dopasowywać się do naszych ruchów w taki sposób by ich nie ograniczać swoich nadmiarem lub niedomiarem. Lekiem na drugi problem jest elastyczność materiału, który po rozciągnięciu się wróci do odpowiednich rozmiarów razem z pracą ciała. Na komfort ćwiczeń, czy też spacerów latem lub zimą wpływa fakt odizolowania naszej skóry od wilgoci. Uczucie potu na własnej skórze nie jest doświadczeniem, do którego dąży każdy urlopowicz czy sportowiec. Odzież termoaktywna sportowa jest w stanie zlikwidować ten problem za pomocą przeniesienia wilgoci poza nasz naskórek, a więc zostaniemy pozbawieni nieciekawych wrażeń płynących z gorącego klimatu lub intensywnych ćwiczeń.

Producenci zadbali również o kwestię wizualną odzieży termalnej. Na rynku trzeba się czymś wyróżniać, a pierwsze co zobaczy ludzkie oko, to interesujące kolory i design produktu. W takim razie każdy znajdzie coś dla siebie, od jaskrawych elementów do stonowanych kompletów dla nielubiących się wyróżniać na siłowni. Dzięki interesującym wzorom odzież termoaktywna może służyć na długich spacerach i nie musi tym samym przypominać typowego stroju na siłownię.

Podsumowując, nawet nasze wakacje musimy dokładnie przemyśleć by czerpać z nich radość i w pełni korzystać z możliwości jakie daje wolny czas. Każdy sport czy to wykonywany na poziomie rekreacji czy profesji wymaga od nas odpowiedniego przygotowania zarówno fizycznego jak i od strony sprzętu. Zakup odzieży termoaktywnej to idealny wstęp do rozpoczęcia nowej aktywności fizycznej z rozsądkiem. Dobre koszulki termoaktywne oferuje sklep turystyczny.

Źródło: http://podbierak.pl/

[Głosów:2    Średnia:5/5]

1 KOMENTARZ

  1. Dobry artykuł. Wiem z doświadczenia że nawet gruba kurtka nie zastąpi odzieży termoaktywnej. Dobra bielizna termoaktywna a na to bluza i lekka kurtka dają więcej ciepła niż kiepska kurtka puchowa zimowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here