Większość podatników rozliczyła swoje PIT z sukcesem, w kwietniu tego roku. Cały czas pozostaje jednak spora grupa podatników nieprzekonanych do nowych technologii – tj. rozliczających się w sposób tradycyjny. Dlaczego część Polaków nadal nie korzysta z możliwości i ułatwień XXI wieku? Najczęściej wynika to z obaw o bezpieczeństwo całego procesu oraz stopnia skomplikowania aplikacji. Warto jednak zastanowić się jak w przyszłym (2020) roku ułatwić sobie rozliczenie PIT. Dlatego już dziś odpowiedź na najczęstsze obawy podatników, niekorzystających jeszcze z e-deklaracji.

Czy to jest bezpieczne?

Aplikacje do opracowania formularzy podatkowych, mogą być zupełnie bezpiecznym narzędziem do pracy. Natomiast nad samym systemem wysyłki danych, pieczę objęło Ministerstwo Finansów, które wielokrotnie już zapewniało swoich podatników, że zbudowane odpowiednie bramki do przesyłania e-deklaracji są odpowiednio zabezpieczane – zarówno przed ewentualnymi atakami, jak i podsłuchiwaniem danych. Dodatkowo, cała obsługa ludzka została odpowiednio przeszkolona oraz posiada już niezbędne doświadczenie w zakresie obsługi dokumentów w formie elektronicznej.

Czy to jest drogie?

Nie – korzystanie z elektronicznych aplikacji do rozliczenia PIT wcale nie musi być drogie. Wiele z nich dostępnych jest w Internecie zupełnie bezpłatnie. Dobre oprogramowania umożliwiają ponadto prawidłowe i pełne skorzystanie z ulg i zwolnień, co docelowo pozwala podatnikom nie tylko skorzystać z oprogramowania bezpłatnie, ale nawet zaoszczędzić własne pieniądze. Dodatkowym atutem mogą być oszczędności w postaci czasu oraz pieniędzy, których podatnik nie musi przeznaczyć na wizyty w urzędzie lub na poczcie, a także na druk dokumentów i wreszcie koperty i znaczki.

Czy poradzę sobie z aplikacją komputerową?

Aplikacje do wypełniania PIT zostały skonstruowane z myślą o różnych użytkownikach. Zarówno profesjonalistów jak i tych najbardziej początkujących podatników. Dzięki temu, że nie są aplikacją publiczną – która musi być dostępna dla wszystkich, mogą pozwolić sobie na bardziej indywidualne podejście. Dlatego nawet osoby nie znające się na technologiach, czy komputerze, mogą z powodzeniem rozpocząć samodzielną przygodę z e-PIT’ami już w 2020 roku. Przed wyborem oprogramowania warto, żeby początkujący użytkownik zapoznał się z opiniami innych i wybrał najlepszy dla siebie program, który poprowadzi go przez gąszcz przepisów podatkowych za rękę.

pit

Czy mój komputer wystarczy do obsługi e-deklaracji?

Podobnie jak w przypadku odpowiedzi na to, czy aplikacje do wypełniania PIT mogą służyć osobom początkującym, w tym miejscu również należy podkreślić, że na rynku istnieje bardzo dużo aplikacji i programów do wypełnienia PIT i każda z nich jest inna. Jeżeli podatnik obawia się, że jego komputer jest zbyt stary lub za słaby, może skorzystać z deklaracji PIT online. Niektórzy producenci oprogramowania do wypełniania PIT umożliwiają swoim podatnikom pracę przez zwykłą przeglądarkę internetową, bez konieczności instalowania jakiegokolwiek programu na własnym komputerze. Dzięki temu cała praca odbywa się na „silnikach” usługodawcy (w tzw. chmurze), a podatnik nie musi się obawiać o obciążenie swojego komputera.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here