Niekonwencjonalne rozwiązania technologiczne w nowoczesnej firmie sprzątającej. Czyszczenie suchym lodem w przemyśle

Od kilkunastu miesięcy na świecie trwa pandemia. W związku z powyższym jesteśmy niemal pewni, że, wielu z Was słyszało o takim pojęciu jak suchy lód. To właśnie w nim przewożone są szczepionki na COVID-19 wyprodukowane przez firmę Pfizer lub BioNtech. Jednakże pewnie mało kto wie, że suchy lód jest również wykorzystywany w specjalistycznym czyszczeniu, m.in. w czyszczeniu przemysłowym maszyn i urządzeń. Dlaczego jest tak skuteczny, czym tak właściwie jest suchy lód i jak przebiega czyszczenie suchym lodem, przeczytasz, czytając dalej ten artykuł.

Czym jest suchy lód?

To całkowicie naturalny produkt, a jego skład to po prostu zestalony dwutlenek węgla. Co go wyróżnia? Jest bezzapachowy, bezbarwny oraz niepalny, a przede wszystkim zabija wszystkie bakterie. Jego produkcja przebiega w specjalistycznych maszynach, a mycie suchym lodem polega na zjawisku sublimacji. Za pomocą wysokiego ciśnienia ze stanu stałego zamienia się w stan gazowy, a następnie przy dużej energii kinetycznej, jest rozprowadzony za pomocą specjalistycznej dyszy się po całej czyszczonej powierzchni.

Maszyna do czyszczenia suchym lodem przypomina myjkę wysokociśnieniową. Największą zaletą suchego lodu jest fakt, że w trakcie czyszczenia wchodzi on we wszystkie zakamarki, dzięki czemu może być stosowany w miejscach trudno dostępnych. Na terenie różnego rodzaju fabryk mamy do czynienia z wielkimi halami produkcyjnymi, gdzie ciężko jest zastosować czyszczenie ręczne lub przy użyciu wody. Wymagałoby to dużo czasu oraz nakładu ludzi. Proces produkcyjny musiałby zostać na ten czas zatrzymany na długi czas, co mogłoby doprowadzić do nierentowności produkcji.

Ekologiczna i ergonomiczna metoda czyszczenia

Co ciekawe suchy lód ma wielorakie zastosowanie – mogliście go zobaczyć na przykład jako zasłonę dymną podczas wielu występów artystycznych. Jest on w ogóle nieszkodliwy, więc bez obaw można wykorzystywać go na różnych eventach. Wykorzystywany jest często w transporcie żywności. Niewątpliwie przewóz owoców z Afryki nie byłyby tak efektywny, gdyby nie zmrożony CO2 do temperatury -79 stopni Celsjusza. W firmie sprzątającej Kastelnik zestalony dwutlenek węgla w postaci co najmniej 3 mm granulatu jest wydmuchiwany z dyszy z „prędkością światła”, dlatego uderzając w różnego rodzaju zabrudzenia, sublimuje i odrywa zanieczyszczenia. Jest to metoda niezwykle ekologiczna, ponieważ nie ma tutaj odpadów wtórnych. Zostajemy tylko z zabrudzeniami, które odrywając się, lądują na podłodze. Zastosowanie tej metody pozwala na czyszczenie dużych powierzchni w bardzo krótkim czasie.

Czyszczenie suchym lodem w przemyśle

Środowisko przemysłowe to duże hale produkcyjne, gdzie mamy do czynienia z wielkimi powierzchniami oraz specjalistycznymi maszynami. Poza codziennymi pracami porządkowymi, takimi jak: pozbywanie się resztek procesu produkcyjnego, mycie podłóg, czy sprzątanie pomieszczeń socjalnych, potrzebne jest również okresowe czyszczenie maszyn. W wielu zakładach produkcyjnych jest to kluczową sprawą w szczególności, kiedy mamy konieczność kalibracji zanieczyszczonych matryc.

Wówczas wskazane jest wybranie takiej metody, która nie zniszczy ich powierzchni oraz nie sprawi, że stracą one swoje pierwotne funkcje. Dzięki skutecznemu zastosowaniu cyklicznego oczyszczania przestrzeni produkcyjnych – dział utrzymania ruchu (ang. Total Productive Maintenance – TPM) jest w stanie realnie poprawić rentowność zakładu. Dużą uwagę przy regularnym czyszczeniu maszyn przemysłowych zwracają przedsiębiorstwa, gdzie produkowane są małe elementy. Maszyna musi być niezwykle precyzyjna, aby były one identyczne i spełniały warunki wysokiej jakości. Dużą zaletą zastosowania suchego lodu jest fakt, iż przebiega ona szybko i nie wymaga zaangażowania do tego dużej ilości pracowników.

Zabieg ten jest wykonywany szybko i sprawnie, dzięki czemu etatowi pracownicy mogą bezpiecznie powrócić do pracy i wykonywania swoich codziennych obowiązków produkcyjnych. To, co sprawia, że wiele zakładów przemysłowych zamawia tę usługę, jest niewytwarzanie odpadów wtórnych i skuteczność działań. Po przeprowadzeniu czyszczenia suchym lodem można od razu wrócić do pracy, a narzucone normy produkcyjne nie zostaną zaburzone nieoczekiwanym przestojem. Jeśli chcecie zamówić czyszczenie suchym lodem, zachęcamy do kontaktu z firmą Kastelnik, która ma doświadczenie w świadczeniu specjalistycznych usług sprzątających od 2013 roku, a swoje usługi świadczy na terenie całej Polski.

Metoda czyszczenia za pomocą suchego lodu jest bardzo wszechstronna. Można ją z powodzeniem stosować w różnych gałęziach przemysłu, mając przy tym szerokie spektrum zastosowań. Jednym z nich jest możliwość stosowania jej w bankach krwi. Pomaga ona w utrzymaniu odpowiedniej temperatury. Najczęściej dotychczas stosowanym zastosowaniem suchego lodu było używanie go do przewozu żywności, tak aby ta zbyt szybko nie zepsuła się w transporcie. Pamiętajmy jednak, iż zestalony dwutlenek węgla idealnie nadaje się również do czyszczenia maszyn przemysłowych, elewacji budynków czy też zabytkowych przedmiotów w przestrzeniach publicznych.

To właśnie tu mamy do czynienia z dużymi powierzchniami oraz z maszynami, które powinny być regularnie oczyszczane z resztek produkcyjnych lub zanieczyszczeń atmosferycznych. Chcąc skorzystać z metody czyszczenia suchym lodem, powinniśmy zadzwonić do profesjonalnej firmy sprzątającej, która się w tym zagadnieniu specjalizuje, posiadając profesjonalny sprzęt oraz zapewniając regularne szkolenia dla techników. Takie działania to gwarancja skuteczności przeprowadzenia usługi na najwyższym poziome.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here