Kredyt pod hipotekę – teraz dostaniesz go wyłącznie od firm pożyczkowych zarejestrowanych przez KNF

0
1600

22 lipca 2017 została wprowadzona w życie ustawa o kredycie pod hipotekę, a także o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami (Dz.U. z 2017 r., poz. 819). Znowelizowała ona ustawę z 2011 r. o kredycie konsumenckim, przynosząc ważne zmiany – od tego momentu każda firma pożyczkowa, działająca na polskim rynku, musi zostać zarejestrowana przez Komisję Nadzoru Finansowego. Na czym dokładnie polegają zmiany i jak to wpłynie na osoby, które chcą zdecydować się na pozabankową pożyczkę pod zastaw nieruchomości?

Nowe przepisy odnośnie firm udzielających kredytu pod zastaw mieszkania

Zmiany w prawie wymagają od każdej firmy pożyczkowej, również tych udzielających kredytu pod zastaw mieszkania, wpisania się do rejestru, który jest prowadzony przez Komisję Nadzoru Finansowego. Obecnie każda nowa instytucja musi złożyć wniosek do KNF, by znaleźć się w rejestrze – istniejące już przedsiębiorstwa kredytowe  miały na to czas do stycznia 2018 roku.

Aby wniosek został pozytywnie rozpatrzony przez KNF, firma musi spełniać kilka warunków:

– musi działać jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółka akcyjna,

– jej członkowie zarządu nie mogą być w przeszłości karani,

– musi posiadać co najmniej 200 tys. złotych kapitału zakładowego.

Wszystkie firmy pożyczkowe, które nie spełniają choćby jednego z tych wymagań, nie mogą zostać zarejestrowane, a bez wpisu ich działalność jest nielegalna. Kontynuowanie świadczenia usług grozi w takim przypadku karą nawet do pół miliona złotych. W efekcie instytucje nie wpisujące się w wymagania ujęte w ustawie muszą zamknąć działalność.

Każda instytucja, udzielająca kredytu pod zastaw nieruchomości lub kredytu zabezpieczonego przewłaszczeniem na zabezpieczenie lub innych form pożyczek, musi samodzielnie zgłosić się do Komisji Nadzoru Finansowego, wypełniając odpowiedni wniosek. Jest on dostępny na stronie KNF. Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty:

– zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności członków zarządu firmy za przestępstwa skarbowe, przestępstwa przeciw wiarygodności dokumentów, a także związane z mieniem, obrotem gospodarczym, obrotem pieniędzmi lub papierami wartościowymi,

– dokumentację potwierdzającą status spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej,

– dokumenty potwierdzające wysokość kapitału spółki na poziomie minimum 200 tys. złotych.

Ponadto, firma musi uiścić opłatę w wysokości 600 zł za złożenie wniosku o dostanie się do Rejestru Instytucji Pożyczkowych.

Rejestr nadzorowany przez KNF obejmuje nie tylko firmy udzielające chwilówek lub pozabankowych pożyczek pod zastaw nieruchomości lub z przewłaszczeniem na zabezpieczenie, ale także banki, oddziały banków zagranicznych oraz SKOK-i.

Kredyt pod zastaw nieruchomości – co to oznacza dla klientów?

Głównym celem wprowadzonych w ustawodawstwie zmian była poprawa transparentności działania firm pożyczkowych na polskim rynku. Dzięki ustaleniu sztywnych wymagań względem instytucji udzielających pożyczek pod zastaw mieszkania i innych form kredytów, działać mogą obecnie tylko te firmy, które spełniają podstawowe normy. Ma to być zabezpieczeniem klientów sektora pożyczkowego przed nieuczciwymi przedsiębiorstwami, które wykorzystywały brak kontroli nad powstającymi działalnościami, by wprowadzać korzystające z ich usług osoby w błąd. Dla klientów zmiany są więc dobrą wiadomością, mogą bowiem mieć oni pewność, że firma, z której usług skorzystają po wejściu ustawy w życie, spełnia wymagane przez państwo normy i została sprawdzona przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Kredyt pod zastaw nieruchomości

Każdy klient przed zdecydowaniem się na wybranie oferty na kredyt pod hipotekę może sprawdzić interesującą go firmę pożyczkową na stronie KNF, gdzie znajduje się wyszukiwarka podmiotów zarejestrowanych przez organ administracji rządowej. Jeśli wybrane przedsiębiorstwo znajduje się w wynikach wyszukiwania, oznacza to, że pomyślnie przeszło kwalifikację do Rejestru Instytucji Pożyczkowych i spełnia ustalone przez rząd wymagania.

Pożyczki pod zastaw nieruchomości w Szczecinie – tylko z firmą zarejestrowaną w KNF

Actum jest firmą pożyczkową ze Szczecina, która znajduje się w rejestrze prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego – jest to świadectwem profesjonalnego i rzetelnego podejścia do prowadzonej działalności oraz gwarancją dla klientów, że mogą nam zaufać. Zajmujemy się udzielaniem pożyczek pod zastaw nieruchomości, obejmującym zarówno kredyt pod hipotekę, jak i pożyczek pod przewłaszczenie na zabezpieczenie. Nasza oferta jest skierowana do rolników, osób fizycznych, które prowadzą działalność gospodarczą lub są wspólnikami spółek cywilnych, a także do spółek prawa handlowego.

Charakteryzuje nas bardzo szybka decyzja w sprawie przydzielenia kredytu pod zastaw mieszkania – zdarza się, że wnioski są u nas rozpatrywane już po jednym dniu od dostarczenia potrzebnych dokumentów. Wymagamy jedynie minimum formalności, nie trzeba dokumentować u nas dochodów. Nasze pożyczki pod hipotekę pozwalają na uzyskanie kwoty od 20 000 do 1 000 000 zł.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here