Masz problemy finansowe i nie wiesz, jak spłacić długi, które nie pozwalają Ci spokojnie planować przyszłości? W trudnej emocjonalnie sytuacji łatwo o podjęcie pochopnych oraz nietrafnych decyzji. Zobacz, jakie błędy są najczęściej popełniane przez osoby zadłużone i dowiedz się, jak ich uniknąć. Także ty możesz wyjść na finansową prostą!

Z zadłużeniem zmaga się ponad 2,78 mln Polaków[1], a przyczyn, dla którego ono powstało, jest wiele. Utrata pracy, poważna choroba, problemy rodzinne, przeszacowanie własnych zdolności kredytowych… to tylko niektóre z nich. Niezależnie od tego, w jak poważnych tarapatach jesteś, możesz krok po kroku się ich pozbyć. Znacznie łatwiej będzie, jeśli nie popełnisz typowych błędów. Oto one:

1. Ignorujesz problem

Wiesz, że twoja obecna sytuacja finansowa nie pozwala na uregulowanie kolejnych rat, więc po prostu zostawiasz sprawy same sobie? To poważny błąd, który może cię wiele kosztować. Pamiętaj, że:

  • wcale nie musisz dysponować całą kwotą, którą powinieneś spłacić – jeśli nie stać cię ani na regulowanie kolejnych rat w dotychczasowej wysokości, ani na jednorazową zapłatę, spróbuj dogadać się z wierzycielem;
  • wierzyciel lub obsługująca cię firma windykacyjna najczęściej są skłonne rozwiązać sprawę zadłużenia polubownie i umożliwią ci spłacanie zobowiązania na raty;
  • im szybciej zaczniesz działać, tym mniejszy dług narośnie. Tym mniejsze też ryzyko, że wierzyciel odda sprawę do sądu, a następnie do komornika.

Wbrew popularnemu przekonaniu, o przedawnienie długów bardzo trudno, a sam fakt przedawnienia nie powoduje, że problemy znikają. Wręcz przeciwnie – dług przecież nie znika.

2. Unikasz kontaktu z bankiem / firmą windykacyjną

Obawiasz się rozmowy z przedstawicielem wierzyciela lub firmy windykacyjnej, której zostałeś klientem? To zrozumiałe – zadłużenie może być dla ciebie krępujące. Jeśli jednak odważysz się „podnieść słuchawkę”, przekonasz się, że „nie taki diabeł straszny, jak go malują”. Jeśli jesteś np. klientem firmy takiej jak Ultimo, możesz liczyć na polubowne rozwiązanie problemu, w przyjaznej, ugodowej atmosferze. Doradca:

  • pomoże ustalić, jak wygląda twoja obecna sytuacja finansowa;
  • wspólnie z tobą uzgodni wysokość nowej raty – takiej, którą będziesz w stanie bez trudu zapłacić. Może to być nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie, jeśli twoja sytuacja jest naprawdę trudna;
  • wyjaśni wszystkie kwestie związane z zadłużeniem.

Dzięki temu dowiesz się, jak spłacić dług bez stresu i obawy o egzekucję komorniczą.

3. Bierzesz nowy kredyt

Długi narastają, więc zaciągasz nową pożyczkę, chcąc je szybko uregulować? Na pozór to dobre rozwiązanie. Jeśli jednak przyjrzysz mu się bliżej, dostrzeżesz, że to prosta droga do wpadnięcia w spiralę zadłużenia. Nowy kredyt to nowe koszty (prowizja, odsetki, ubezpieczenie) i nowe pokusy (przecież możesz wziąć więcej niż wynosi suma długów). Nie ryzykuj. Lepiej zacznij spłacać stare zobowiązania po podpisaniu ugody w tej sprawie. Dzięki temu raz na zawsze uwolnisz się od długów.

Spłata długów to poważne wyzwanie. Jeśli jednak podejdziesz do tego problemu rozsądnie i odpowiedzialnie oraz skorzystasz z pomocy profesjonalistów – droga do finansowej niezależności będzie krótsza oraz spokojniejsza.

[1] https://media.bik.pl/publikacje/read/425998/infodlug-ogolnopolski-raport-o-zaleglym-zadluzeniu-i-niesolidnych-dluz-2019-03-11

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here