Jedno z najsmutniejszych miejsc na całej Ziemi – przynoszące przykre wspomnienia o milionach ludzi, którzy odeszli przedwcześnie. Miejsce niezwykle historyczne, a jednak nadal wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, czym tak naprawdę było i jest Auschwitz. Poznaj jedną z najciemniejszych historii XX wieku, wybierając możliwość zwiedzenia obiektu z przewodnikiem (guided tour).

Auschwitz-Birkenau to zespół niemieckich obozów koncentracyjnych (German concentration camps), usytuowanych na terenie Polski w Oświęcimiu. Do dziś wielu ludzi nie jest świadomych tego, co działo się za bramami obozu i kto był inicjatorem śmierci człowieczeństwa. Tymczasem jest to symbol Holokaustu i wielu innych zbrodni. W latach 1940-1945 życie straciło tam około 1 300 000 ludzi różnych narodowości – największą grupę stanowili Polacy. Okres II Wojny Światowej (Second World War) to temat, który do dnia dzisiejszego porusza i smuci. Podobnie jest z Auschwitz. Miejsce masowej zagłady, gdzie na każdym kroku ginęli ludzie – ciężko jest sobie wyobrazić tamte wydarzenia.

Auschwitz Birkenau krakow

Podczas zwiedzania obozów koncentracyjnych, warto zwrócić szczególną uwagę na miejsca, w których będą się Państwo znajdować. Chwila zadumy i wspomnień o więźniach to wręcz nieodłączna część wycieczki. Zwiedzającym udostępnione są tereny obiektów Auschwitz i Birkenau.

Przy samym wejściu na teren dawnego obozu znajduje się słynna brama z hasłem „Arbeit macht frei” („Work makes you free”). Z pewnością podczas zwiedzania, przewodnik wspomni i rozwinie temat bramy, natomiast już przed zwiedzaniem warto wiedzieć, co oznacza podane hasło. „Praca czyni wolnym” niewątpliwie wzbudza w odwiedzających emocje już na samym początku. Zachowały się także rampy i bocznice kolejowe, których historia jest równie przykra. Tą drogą przyjeżdżały pociągi z deportowanymi więźniami, którzy już nigdy nie mieli zaznać wolności.

W środku budynków całego kompleksu na ścianach wiszą upamiętniające fotografie więźniów (prisoners photos) – każdy z osobna został wymieniony. Zwiedzający mają możliwość poznania sylwetek bohaterów bliżej, a także dowiedzenia się o znanych osobach, które trafiły do obozu. W ogromnych gablotach zamknięte są rzeczy, będące własnością więźniów – zabawki dziecięce, buty, a nawet ścięte włosy – to wszystko przypomina tragiczne wydarzenia w czasie panowania III Rzeszy.
Możliwe jest także zobaczenie od środka baraków więźniarskich, by poznać warunki, w jakich żyli więźniowie.

Auschwitz krakow

Istnieje tu także wiele miejsc, które należy darzyć szczególnym szacunkiem. Cały kompleks obozowy przynosi wiele przykrych emocji i każdy zwiedzający powinien zachować kulturę w takim miejscu pamięci. Są jednak miejsca, które charakteryzują się większym tragizmem.

Auschwitz tours

Komora gazowa (gas chamber), która dziś jest pozornie zwykłym, pustym pomieszczeniem – dawniej zbierała żniwa w postaci ludzkich żyć. W tym pomieszczeniu przez zatrucie gazem (Cyclone B) ginęło mnóstwo więźniów. Piece krematoryjne (cremation oven) do dziś są dostępne do oglądania przez zwiedzających – ich historia jest tak tragiczna, że z szacunku do zmarłych podczas II Wojny Światowej nikt nie powinien robić w tym miejscu zdjęć. W trakcie zwiedzania obiektu należy zachować ciszę, spokój i obchodzić się z szacunkiem do wszystkiego dookoła, pamiętając, co przed laty się tutaj wydarzyło.

Koszt zwiedzania Auschwitz-Birkenau dla jednej osoby wynosi w granicach 150 zł. Całkowity czas zwiedzania obiektu różni się w zależności od potrzeb odwiedzającego – zazwyczaj wycieczka trwa około 3,5 godziny. Wyłączona ze zwiedzania jest część budynków – między innymi administracja czy działy muzealne.

Więcej dowiesz się tutaj: http://cracowvisit.com/auschwitz-birkenau-krakow-tours.html

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here