Właściwa optymalizacja strony www to najprostsza i najszybsza droga do tego, aby znaleźć się wysoko w wynikach wyszukiwania Google na wybrane słowa kluczowe. Jak każdy pozycjoner dobrze wie, zdecydowanie łatwiej jest pozycjonować witrynę, która jest odpowiednio zoptymalizowana. Bardzo ważną rolę pełni między innymi optymalizacja obrazków, która niestety przez wiele osób jest lekceważona i pomijana. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą dowiedzieć się, dlaczego warto zadbać o staranne uzupełnianie odpowiednich atrybutów przy obrazkach dodawanych do strony.

Dlaczego warto skorzystać z atrybutu ALT?

Atrybut ALT przy grafikach ma bardzo wiele zalet, dlatego też nie można zapominać o nim podczas optymalizacji swojej strony www. W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że atrybut ALT jest wymaganym elementem przez specyfikację XHTML, dlatego też jest to obowiązkowy element przy znaczniku IMG kodu HTML. Pamiętać należy przede wszystkim o tym, że opis alternatywny wyświetlany będzie automatycznie wtedy, gdy nie będzie można z różnych przyczyn wczytać obrazka pod przeglądarką. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że w dalszym ciągu będzie można na przykład skorzystać z graficznej nawigacji. Mało osób zdaje sobie sprawę również z tego, że tekst alternatywny bardzo często czytany jest przez specjalne programy dla osób niewidomych albo z wadami wzroku. Aby ułatwić przeglądanie naszej strony warto zadbać o odpowiednie formułowanie atrybutu ALT.

Znaczenie atrybutu ALT w SEO

Atrybut ALT przy grafikach odgrywa bardzo ważną rolę również przy optymalizacji strony pod kątem SEO. Jak powszechnie wiadomo wyszukiwarki internetowe, a dokładniej mówiąc ich roboty nie są w stanie analizować obrazków graficznych pod względem ich zawartości. Między innymi dlatego też zwracają one uwagę na opisy zawarte w atrybucie ALT. Warto wspomnieć jednak o tym, aby nie wykorzystywać atrybutu ALT wyłącznie do nachalnego upychania wybranych słów kluczowych. Element ALT może okazać się bardzo przydatny nie tylko wyszukiwarkom, ale również samym użytkownikom.

Nie tylko atrybut ALT

Przy optymalizacji swojej strony internetowej warto zadbać również o atrybut TITLE, który jak powszechnie wiadomo wykorzystywany jest głównie do wstawiania pomocniczego tekstu. To właśnie dzięki atrybutowi TITLE można wyświetlać dymki z podpowiedziami, które wyświetlają się automatycznie po najechaniu kursorem myszki na wybrany obraz. Nie można zapominać również i o tym, że element TITLE można tak naprawdę przypisać każdemu elementowi języka XHTML. Z praktycznego punktu widzenia najczęściej wykorzystuje się go właśnie przy obrazkach IMG, odnośnikach A albo skrótach ABBR lub ACRONYM.

Jak dodać atrybut ALT?

Konstrukcja atrybutu ALT jest bardzo prosta i intuicyjna. Do kodu odpowiedzialnego za wyświetlanie obrazka należy dodać jedynie element alt=”tekst alternatywny”, dzięki czemu kod będzie prezentować się następująco:

Atrybut alt przy grafikach

Problemu nie ma również w przypadku najpopularniejszych systemów zarządzania treścią CMS. Warto skorzystać z pomocy specjalnych wtyczek SEO, dzięki którym będziemy mieć 100% pewność, że nie ominęliśmy żadnego atrybutu ALT albo TITLE. Jeżeli chodzi o sklepy internetowe to zdecydowana większość z nich ma wbudowaną automatyczną optymalizacją atrybutów ALT, dzięki czemu znacząco zwiększą się nasze szanse na wygenerowanie dodatkowego ruchu nie tylko z wyników organicznych, ale również z wyszukiwarki Google Grafika. W tym konkretnym przypadku atrybut ALT bardzo często jest uzupełniany na podstawie nazwy samego produktu.

Co warto wiedzieć?

Przy optymalizacji strony pamiętać należy o tym, że atrybut ALT musi być unikalny, dlatego też w żadnym wypadku nie można na jednej podstronie dodawać tego samego alternatywnego tekstu do kilku obrazków. Warto wspomnieć również i o tym, że w atrybucie ALT można skorzystać z wszystkich polskich znaków. Przy optymalizacji witryn warto skorzystać z pomocy specjalnych wtyczek do przeglądarek (np. Web Developer Toolbar), które odpowiedzialne są właśnie na wyświetlanie atrybutu ALT.

Więcej o ALT – https://pracabezszefa.pl/atrybut-alt

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here