Wielu przedsiębiorców, zwłaszcza na początku prowadzenia biznesu, przyznaje, że zarządzanie magazynem sprawia im pewne trudności. Nie zawsze udaje się uniknąć błędów, a te mogą prowadzić do bałaganu. A bałagan w biznesie kosztuje: czas poświęcony na odszukanie odpowiednich indeksów, błędnie zamówienia, opóźnienia w dostawach dla klientów czy przerwy w produkcji. Zatem takie prowadzenie magazynu aby mieć pewność co do ilości oraz miejsca składowania poszczególnych elementów jest niezwykle ważne, nie tylko z punktu widzenia magazynu, ale z punktu widzenia efektywności całego biznesu. Aby uniknąć kosztów zarówno finansowych jak i wizerunkowych ważne jest zachowanie fizycznego porządku wsparte właściwą dokumentacją.

Aby zapanować nad magazynem warto dobrze przemyśleć poniższe aspekty:

1. Infrastruktura magazynu i ogólny porządek.

Wydawałoby się, ze najprostszą rzeczą przy prowadzeniu magazynu jest utrzymanie fizycznego porządku. Jednak gdy weźmie się pod uwagę jak duża ilość przesunięć, przyjęć i wydań towarów odbywa się na takim magazynie nie jest to rzecz łatwa. Dlatego główna zasadą działania na magazynie powinno być odkładanie wszystkiego na swoje miejsce. Aby to uprościć już na etapie organizacji magazynu należy dokładnie przemyśleć infrastrukturę jaka będzie potrzebna. Magazyn powinien mieć dokładnie oznaczone miejsca składowania, systemy regałowe powinny być montowane w sposób przemyślany, a pomiędzy nimi powinno się zapewnić wygodne drogi transportowe. Taka organizacja nie tylko ułatwi codzienne prowadzenie magazynu, zapewni bezpieczeństwo w rozumieniu ppoż ale ułatwi też inwentaryzację.

2. Dobra baza danych

Przy ilościach ruchów magazynowych jakie najczęściej dzisiaj spotyka się na magazynie prowadzenie bazy danych w Excelu już nie wystarcza. Na szczęście na rynku dostępne są programy magazynowe, które nie tylko pozwalają na śledzenie ilości poszczególnych indeksów, ale także na prowadzenie prawidłowej dokumentacji w rozumieniu ustawy o rachunkowości. Dobrym rozwiązaniem jest wybór programu do magazynu LoMag.pl, który nie tylko jest przyjazny dla użytkownika ale przede wszystkim pozwala efektywnie sporządzać dokumenty magazynowe, konfigurować raporty, a następie eksportować je do Excela. Doświadczenia wielu firm pokazują, że program magazynowy LoMag.pl sprawdza się zarówno w przedsiębiorstwach handlowych jak i produkcyjnych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here