Prowadzenie biznesu, to ciągła walka o cięcie kosztów. Jednym ze sposobów ograniczenia wydatków jest konsolidacja towaru z Chin. Czym jest konsolidacja towarów z Chin? Zamawiając towary u kilku różnych producentów, łączymy je w jedną przesyłkę. Wówczas mamy jeden kontener w którym płynie całe nasze zamówienie. Dzięki temu możemy znacząco obniżyć koszty transportu. Konsolidacja transportu jest też bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku transportu drobnicowego, połączonego w jedną dużą przesyłkę. Przesyłka małych ilości z Azji do Europy zdecydowanie nie jest opłacalna i dlatego konieczna jest konsolidacja przesyłek.

Na czym polega konsolidacja?

Konsolidacja przesyłek, to nic innego jak połączenie mniejszych paczek w jedną większą, jeżeli wysyłane są w tym samym kierunku. Mogą to być mniejsze paczki różnych nadawców lub wiele mniejszych od  jednego nadawcy. Konsolidacja jest możliwa w określonych wypadkach, wiele zależy od możliwości operatora. Jeżeli obsługuje on wiele wysyłek, to znacznie łatwiej jest o konsolidację wysyłki towaru z Chin. Podobny mechanizm obserwujemy w sytuacji, kiedy zamawiamy przesyłkę drobnicową, wówczas warto skonsolidować, aby uzbierał się pełen kontener.

Jak przebiega proces konsolidacji towaru z Chin?

Pierwszą czynnością jest zebranie towarów od chińskich dostawców i dostarczenie ich do agencji celnej. Kiedy już cały towar jest skompletowany, wówczas pakujemy go do jednego kontenera lub do większej paczki przesyłki drobnicowej i wysyłamy tak przygotowany kontener do klienta w Polsce.

Wybierając firmę, która będzie dla państwa przygotowywała przesyłkę, warto, jest sprawdzić jej doświadczenie oraz czy ma rozbudowane kontakty.

Dokumentacja potrzebna do konsolidacji przesyłki

W czasie przygotowania paczki do konsolidacji spedytor przygotowuje odrębne listy przewozowe dla każdej skonsolidowanej przesyłki oraz jeden zbiorczy list przewozowy, dla wszystkich kontenerów. Kiedy kontener dotrze do portu docelowego, wówczas przesyłka jest rozdzielana. Przewoźnika obowiązuje list przewozowy.

Konsolidacja towarów jest bardzo dużym ułatwieniem dla małych eksporterów, którzy nie byliby w stanie samodzielnie zapełnić całego kontenera sprowadzanym towarem. Im bardziej firma ma rozbudowaną swoją sieć, tym łatwiej jest skonsolidować większą ilość przesyłek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here