Serwer dedykowany uchodzi za zdecydowanie najbardziej wygodny, bowiem przypisany jest wyłącznie jednemu użytkownikowi, Virtual Private Server z kolei to serwer zwirtualizowany, który jest określoną przestrzenią dyskową wydzieloną wyłącznie dla konkretnego klienta. Niezależnie jednak od tego, jakiego rodzaju maszynę serwerową wybierzesz, masz gwarancję wyższej jakości oraz wydajności i stabilności jej działania. W czym natomiast tkwi różnica i dla kogo polecany jest dany typ serwera?

VPS

Inwestycję w serwer VPS należy wziąć pod uwagę w przypadku silnie rozwijającego się i dobrze prosperującego na przyszłość biznesu. Początkowo większość przedsiębiorców decydujących się na zaistnienie w sieci raczej obstaje przy ekonomicznej wersji jaką stanowi hosting współdzielony, który jednak poza tym, że jest korzystny cenowo nic innego na plus w sobie nie ma. Gdy opcja współdzielenia przestaje się sprawdzać, wypada zacząć wnikliwie szukać lepszej alternatywy – korzystniejszej pod kątem technicznym. Wspomniany VPS jest tu strzałem w dziesiątkę, ponieważ zapewnia większą wytrzymałość przy dużym obciążeniu, a także użytkownik otrzymuje dostęp administratora (root), zatem można swobodnie zarządzać wydzieloną partią serwera wirtualnego, traktując go jako prywatny. Tym samym, nic nie stoi na przeszkodzie, by właściciel Virtual Private Server kontrolował aplikacje i zasoby na serwerze. Co więcej, ma on także sposobność bezproblemowego modyfikowania, konfigurowania, nanoszenia zmian i przeprowadzania aktualizacji, a wszystko to wedle własnego uznania, swych indywidualnych preferencji i osobistego zapotrzebowania. Co więcej, mając dostęp do serwera VPS na poziomie administratora, nie jest kłopotem samodzielne wyłączenie maszyny, czy też jej zrestartowanie bądź zatrzymanie jej pracy. Użytkownik ma sposobność reinstalowania systemu, bądź systematycznego zwiększania parametrów narzędzia serwerowego. Z jednej strony, jak widać posiadanie serwera VPS wymaga od jego właściciela specjalistycznej wiedzy, ale z drugiej – korzystając z firm typu Hekko – nie ma problemu, aby wszelkie niezbędne informacje techniczne pozyskać od wykwalifikowanych ekspertów, którzy chętnie służą swą fachową pomocą. 

Dedykowany

Jeżeli Twoje wymagania są naprawdę duże, a masz nieco wygospodarowanych środków pieniężnych, zastanów się nad wydaniem trochę więcej i postawieniem na serwer dedykowany, który jest strzałem w dziesiątkę dla najbardziej wybrednych klientów, szukających optymalnego rozwiązania hostingowego. Wspomniany wariant jest dużo droższy, a w zasadzie można śmiało stwierdzić, iż najbardziej kosztowny z wszystkich dostępnych aktualnie hostingów, ale zalet wynikających z tego rodzaju inwestycji jest naprawdę sporo. Po pierwsze, nie ma co ukrywać – żadna inna opcja hostingowa nie jest aż tak zaawansowana. Po drugie, klient posiadający serwer dedykowany ma okazję indywidualnie konfigurować cały sprzęt, system operacyjny, ustawiać konkretne parametry itd. Do jego prywatnej dyspozycji jest pełna moc obliczeniowa  maszyny oraz kompletna pamięć urządzenia. To doskonała propozycja dla większych podmiotów, jakie cechują się specyficznym zapotrzebowaniem, czy szczególnymi wymogami. Idealnie serwer dedykowany sprawdza się przy skomplikowanym zastosowaniu i w pracy na szeroką skalę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here