Metod tytułowego tłoczenia na skórze jest mnóstwo – od walcowania z zastosowaniem specjalnych urządzeń, do tak zwanego prasowania. Modyfikacja naturalnej struktury warstwy skóry ma na celu uzyskiwanie dodatkowej ozdoby, która będzie wyróżniała dany wyrób galanteryjny spośród innych z tej samej kategorii. W ten sposób tworzy się indywidualne nadruki, personalizuje produkty oraz zaznacza logotyp marki. Czy jest to trudne do zrobienia?

Trzymając się zasad

W obróbce skóry najważniejsze jest wybranie rodzaju tłoczenia. Popularne są złocenia, czyli nanoszenie płatków złota na wyrób skórzany w celu nadania mu wytworności i elegancji. Równie powszechne jest farbowanie, czy tłoczenie barwą. To nanoszenie koloru z zastosowaniem folii, przez którą wykonuje się barwne tłoczenie. Jedno z najchętniej wybieranych zabiegów na skórze to zaś drukowanie z wykorzystaniem nacisku prasy. W ten sposób wprowadzane są na gładką strukturę materiału określone motywy, które później mogą zostać właściwie pofarbowane. By uzyskać spodziewane efekty, konieczne jest zwrócenie uwagi nie tylko na dobór specjalnych narzędzi i sprzętu, dzięki któremu tłoczenia są wykonywane, ale także uwzględnienie paru nadrzędnych parametrów, jakie niewątpliwie w dużym stopniu wpływają na uzyskiwane rezultaty obróbki skóry. Kluczowa jest zatem przede wszystkim temperatura, w jakiej prowadzone są prace, a także wilgotność skóry oraz siła nacisku. Nie bez znaczenia okazuje się także tempo działań oraz zastosowane ciśnienie. Przeważnie tłoczenia występują na wyrobach ze skóry naturalnej tak jak przykładowo w szerokim wachlarzu ofertowym marki Jan Polbis, gdzie można zaopatrzyć się w torby, saszetki, czy portfele i etui – gładkie oraz z dekoracyjnym wzorem – ale również istnieje możliwość wytłoczenia określonych motywów na tworzywach sztucznych i materiałach skóropodobnych, czyli tak zwanej skórze „eco”.

Po co to robić?

Dzięki tłoczeniom na skórze produkty są znakowane, więc jest to dobry sposób na marketing. Logotyp w ten sposób naniesiony nie ulega zmatowieniu, starciu, czy uszkodzeniu. Jest to trwałe i – o ile wykonane zostanie w profesjonalny sposób – nie niszczeje wraz z biegiem czasu i długotrwałością użytkowania wyrobu. Na pewno jako duży plus tłoczeń na skórze można uznać personalizację, a więc nie stanowi trudności nadanie produktowi dedykacji, którą może być dowolnie wybrany tekst, czy motyw dekoracyjny. Niewątpliwie precyzyjne i estetyczne modyfikacje to wyraz elegancji.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here