Szkolenia z rozwoju osobistego to jedna z najlepszych form inwestowania w podnoszenie kompetencji miękkich u pracowników. Jednak nie każde z nich przyniesie oczekiwane rezultaty, a jeszcze mniej sprawi, że będą one trwałe. Jak zatem wybrać szkolenie, które zaowocuje stałym udoskonaleniem kwalifikacji?

Szkolenie dopasowane do potrzeb

Kluczowe znaczenie dla efektywności szkolenia ma jego dopasowanie do potrzeb konkretnego pracownika. Wybór powinien być więc poprzedzony diagnozą umiejętności i kompetencji. Jeśli w firmie przeprowadzane są oceny okresowe, informacje podsumowujące będą wiarygodnym źródłem informacji. Profesjonalną pomoc w tym zakresie świadczą firmy szkoleniowe, które zawodowo zajmują się diagnozowaniem kompetencji oraz organizacją i przeprowadzaniem szkoleń z rozwoju osobistego. Warto też wsłuchać się w potrzeby pracowników – oni sami często sygnalizują, który obszar kontaktów interpersonalnych wymaga u nich poprawy.

Praktyka zamiast teorii

Rozwój osobisty wymaga wielu ćwiczeń i praktykowania kształtowanych umiejętności. Szkolenie powinno być więc punktem wyjścia do tej praktyki. Bardziej efektywne są te spotkania, które skupiają się zarówno na przekazaniu teoretycznej wiedzy na temat omawianego zagadnienia, jak i wdrażaniu tej wiedzy w życie, przy czym większy nacisk powinno się kłaść na część praktyczną. W oparciu o ten model swoje szkolenia organizuje firma JGT, lider na polskim rynku szkoleń z rozwoju osobistego.

Na przedłużenie i utrwalenie efektów szkolenia wpływa też rodzaj wykonywanych ćwiczeń. Dobre warsztaty imitują warunki realnej pracy, tzn odnoszą się do rzeczywistych sytuacji, które w swojej pracy spotykają uczestnicy szkolenia. Przed dokonaniem wyboru warto dokładnie przeanalizować program szkolenia i zweryfikować rodzaj wykonywanych ćwiczeń.

Materiały szkoleniowe

Aby rozwój osobisty przynosił oczekiwane efekty, wiedzę i umiejętności zdobyte na szkoleniu trzeba wspierać również po nim. Bardzo łatwo jest wrócić do starych nawyków, jeśli na kilka dni lub tygodni po szkoleniu nie można wrócić do zdobytej wiedzy i wesprzeć się nią w zmianie zachowania. Z tego powodu ważne są dobrze przygotowane materiały, zawierające wskazówki, ułatwiające wprowadzenie nowych elementów do swojej pracy, a także część motywacyjną, która zachęci uczestnika szkolenia do pracy nad sobą.

Wybór właściwego szkolenia z rozwoju osobistego, które przyniesie trwałe efekty, jest trudny, dlatego trzeba mu poświęcić dużo uwagi, a wszelkie wątpliwości rozstrzygać, kontaktując się z organizatorami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here