Przeprowadzka to jedno z najbardziej stresujących wydarzeń życiowych, a skala przeżywanego stresu jest tym większa, im dalej się przeprowadzamy. Planujesz przeprowadzkę za granicę? Sprawdź, jak sprawnie przejść ten etap i zminimalizować związany z nim stres.

Formalne kwestie związane z przeprowadzką

Specyfika i ilość formalności związanych z przeprowadzką za granicę w dużej zależą od kraju, do którego zamierzasz się przeprowadzić. Niemniej, niezależnie od destynacji, powinieneś wykonać kilka czynności.

Po pierwsze, sprawdź, czy Twój dowód osobisty, prawo jazdy i paszport są ważne, a także wykonaj ich kserokopię. Unikniesz tym samym przykrej niespodzianki – zwłaszcza, gdy wyjeżdżasz poza strefę Schengen. Kserokopia dokumentów pozwoli Ci uchronić oryginały dokumentów przed uszkodzeniem, kradzieżą lub inną niespodziewaną sytuacją.

Po drugie, jeżeli przeprowadzasz się na dłużej niż 6 miesięcy, zgodnie z polskim prawem, jesteś zobligowany do zgłoszenia tego faktu w lokalnym urzędzie gminy lub internetowo.

Poza tymi dwiema kwestiami, nie zapomnij o zerwaniu wszelkich umów – np. z dostawcą usług internetowych, telefonii komórkowej czy dostawców mediów. Sprawdź warunki tych umów oraz dowiedz się, w jaki sposób najkorzystniej zrezygnować z opłacanych usług.

W kwestii przeprowadzki pozostań rozsądnym minimalistą

Niezależnie od celu przeprowadzki, zabierz ze sobą jak najmniej przedmiotów i ogranicz ich liczbę wyłącznie do niezbędnych Ci rzeczy. Dzięki temu ograniczysz koszt i skomplikowanie przeprowadzki. Pamiętaj również, że dużą część przedmiotów możesz kupić na miejscu – np. żywność czy przedmioty higieny osobistej. Jeżeli tylko możesz, wszelkie zbędne kosztowności pozostaw w domu.

Przed przeprowadzką warto odpowiednio wcześnie dokładnie posprzątać mieszkanie lub dom oraz zrobić listę wszystkich potrzebnych Ci rzeczy. Pakowanie przeprowadź zgodnie z obranym uprzednio planem – np. na podstawie pomieszczeń czy stopnia ważności przedmiotów. Każde pudło odpowiednio oznacz, a szczególnie delikatne rzeczy owiń folią bąbelkową.

Wybierz odpowiednią firmę przeprowadzkową

Przeprowadzkę za granicę warto zlecić profesjonalnej firmie przeprowadzkowej, która kompleksowo zadba o zachowanie najwyższego tempa i bezpieczeństwa przeprowadzki. „Wybierając usługodawcę, sprawdź jego polisę ubezpieczeniową, doświadczenie, flotę oraz transparentność sporządzanej umowy. Pamiętaj, że wszystkie te aspekty stanowią Twoje zabezpieczenie podczas przeprowadzki.” – doradziła ekspertka z firmy 123Przeprowadzki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here