W dobie informacji cyfrowej każdy może wydać książkę. Nie potrzebuje do tego ani wydawcy, ani wydawnictwa. Niezbędne jednak będą chęci, samodyscyplina i wiedza.

Nowe formy dla nowej twórczości

Zjawisko self-publishingu książek stało się bardzo popularne w ostatnich latach. Odkąd książki, napisane i wydane przez jedną osobę zaczęły odnosić komercyjny sukces, wiele osób zaczęło myśleć o zaprezentowaniu światu swoich własnych treści. Okazuje się, że istnieje bardzo wiele osób, które chcą przekazać jakąś część siebie innym, a książka stanowi do tego najlepsze narzędzie. W przypadku konfrontacji z rzeczywistością wydawniczą wiele pomysłów nie ujrzałoby światła dziennego. Znaczna część twórców mogłaby nie zaprezentować się światu, ponieważ samo znalezienie wydawcy i przekonanie go do naszej książki stanowi stres, wyzwanie i ryzyko porażki. W procesie wydawniczym treść musimy dostosować, w mniejszym, bądź większym stopniu, do oczekiwań. Kwestie finansowe wypadają tutaj mniej korzystnie niż w przypadku samodzielnego wydania. Autor otrzymuje tylko określony procent od sprzedaży, ale w zamian nie przejmuje się dystrybucją i marketingiem. Coś za coś. Self-publishing ma do zaoferowania o wiele większe zyski ze sprzedaży, jednak druk książek, dystrybucja i marketing pozostają na głowie autora.

Autor samowystarczalny

Zjawisko self-publishingu rozrosło się do rozmiarów niespotykanych do tej pory w historii. To zaowocowało pojawieniem się bardzo dużej liczby książek, które wcześniej mogłyby nie znaleźć wydawcy, albo nie trafić w określonym kształcie do sprzedaży. Niezależnie od tego czy potraktujemy samodzielny druk książek jako chwilową modę, czy jako trwałą zmianę rynkową, nie możemy ominąć zalet zjawiska.

Druk książek prostszy niż myślisz

Ze względu na rozwój omawianego tu trendu pojawiło się wiele narzędzi ułatwiających proces publikacji książek. Istnieją platformy, na których możemy dystrybuować i promować nasze produkty. Obok tego istnieją drukarnie internetowe, które oferują pełen zakres usług, z którymi wiąże się druk książek. Możemy swobodnie wybierać w rodzajach papieru, rodzajach okładek, wszelkiego rodzaju uszlachetnieniami, a także każdą ilością nakładu. Niektóre z drukarni oferują druk książek nawet od jednego egzemplarza. Jeżeli od lat marzymy o wydaniu swojego pamiętnika w formie książki, tylko dla siebie, to jest na to odpowiedni moment. Druk książek nie stanowi zamkniętej domeny wydawnictw, do której nie mają dostępu przypadkowe osoby. Jest on dostępny dla każdego, od ręki i w każdej postaci.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here