Jednym z najpopularniejszych obecnie kierunków studiów jest coaching. Warszawa to miasto, gdzie uczelnie wyższe oferują swoim przyszłym studentom zapoznawanie się z wiedzą właśnie w obszarze szeroko pojętego doskonalenia. Jest to zapewne odpowiedź na sygnały płynące z rynku – coraz chętniej korzystamy z usług coacha, jest on dostępny już nie tylko dla menedżerów wysokiego szczebla w korporacjach, ale także dla osób, którym po prostu zależy na rozwoju osobistym. W jakich obszarach można korzystać z coachingu?

Coaching biznesowy

To dziś najpopularniejszy rodzaj coachingu. W Warszawie bardzo popularny ze względu na mnogość korporacji, firm międzynarodowych oraz różnych instytucji. Jak sama nazwa wskazuje, jego zastosowanie ma cele biznesowe – pozwala menedżerom, kierownikom, pracownikom poszczególnych działów w rozwoju osobistym, w znalezieniu rozwiązania na pewne problemy występujące w firmie, w sposobie zarządzania. Coach potrafi przyglądnąć się problemom z innej perspektywy, jednocześnie samemu posiadając pewną wiedzę biznesową i psychologiczną. Często zadaje klientowi otwarte pytania, które zmuszają go do przemyślanych odpowiedzi. W coachingu biznesowym możemy rozróżnić takie obszary jak praca wyłącznie z kadrą zarządzającą, z szefem, czy z doradztwem inwestycyjnym. Osobną specjalizacją dla coacha może być coaching zawodowy, który skupi się wyłącznie na rozwoju kariery klienta. 

Life coaching 

Coraz częściej wybierana forma coachingu, choć w Polsce dopiero raczkująca, z dużym potencjałem na rozwój w kolejnych latach. Jej zadaniem jest skupienie się na życiu prywatnym, choć często nie do końca można oddzielić je od sfery zawodowej. Jest to dobra opcja dla osób, które chcą zachować tzw. work-life balance, czyli nie rezygnować ani ze sfery rodzinnej, ani zawodowej. Dzięki coachowi są w stanie pogodzić te dwa obszary, ustalić priorytety i cele na najbliższe lata oraz sposoby ich osiągnięcia. Często coach spotka się z konkretnymi problemami klientów – mogą to być rzeczy związane z partnerstwem w związku, ojcostwem i macierzyństwem, problemy ze zbudowaniem relacji z przyjaciółmi czy współpracownikami. Dobrym momentem na skorzystanie z usług trenera mentalnego są często poważne zmiany w życiu, takie jak urodzenie dziecka, przebranżowienie się czy awans. 

Jeżeli chodzi o life coaching, to często skupia się on na konkretnych, bardziej szczegółowych obszarach życia. Może to np. być diet coaching, czyli jak sama nazwa mówi skupienie się na problemach z żywieniem, akceptacją własnego ciała, reakcją na zachowania, które mogą działać na klienta destrukcyjnie i dotyczą jego sposobu odżywiania. Istnieje również specjalizacja w zakresie spraw miłosnych – budowania relacji wyłącznie z drugą osobą czy rozwiązywania kwestii rozwodowych. Ciekawym kierunkiem jest spiritual coaching, odnoszący się do spraw duchowości. 

Rodzajów i specjalizacji coachingu jest mnóstwo. Każdy może znaleźć odpowiednią dla siebie niszę i być w niej specjalistą. Jednak bez względu na profil działalności, zawsze bazą powinny być mocne podstawy merytoryczne, doświadczenie i znajomość różnych narzędzi – tak, aby jak najlepiej pomóc swojemu klientowi. Tak dziś wygląda profesjonalny coaching. Warszawa, ale też inne większe miasta Polski, już jakiś czas temu uległy „modzie” na ten sposób samorozwoju. Zaś w dobie Internetu, szybko trafia on też do innych zakątków Polski.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here